Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2023-04-30 14:52, Autor: redakcja, Kategoria: Wydarzenia, Liczba wyświetleń: 1598

A A A

MAGAZYN DEVeloperów KOMPUTERÓW AMIGA

Drodzy czytelnicy,


Od początku 2023 roku mamy największą w historii naszego serwisu przerwę w publikowaniu nowych informacji ze świata komputerów Amiga. Wynika to ze zmian w życiu w zawodowym Szymona, odpowiedzialnego za dostarczanie większości treści. Po wielu latach pracy w korporacji postanowił założyć własną firmę i stać się bardziej niezależnym i elastycznym na rynku pracy. Wiąże się to jednak z drastycznym ograniczeniem czasu na hobby, w tym na rozwój eXeca.

Od lat szukamy także swojego miejsca w naszym małym amigowym światku.

Pewne rzeczy się udają - jak choćby uruchomienie wersji anglojęzycznej, gdzie mogliśmy opublikować obszerny wywiad z Trevorem. Mikołaj pisze coraz lepsze i ciekawsze teksty (opisy perełek z klasyka - bomba!), a Marcin bardzo dobrze zintegrował się z eXeciem - jego polemiczne i jasno opisujące naszą rzeczywistość teksty stały się integralną częścią serwisu. Bardzo fajnie przyjął się także nasz kanał na Discordzie, gdzie w kameralnym gronie prowadzimy spokojne (zazwyczaj, heh) rozmowy.

I teraz dochodzimy zmiany jaką mamy nadzieję zaakceptujecie, która przypadnie Wam do gustu. Aby ją zrozumieć proszę odpowiedzcie razem z nami na pytania "Czy exec.pl":

 • "wygra na newsy" z PPA?
 • wyda lepszą papierową gazetę od Komoda&Amiga?
 • dostarczy więcej nowinek ze świata NG od amigaone.pl?
 • będzie miał lepsze forum od PPA?
 • napisze lepsze książki od Adama Mierzwy?
 • zrobi lepszy podcast od Radzika?

Odpowiedź na wszystkie brzmi - NIE.

Trzeba więc postawić pytanie w jakim celu ma dalej istnieć nasz serwis, jaką "niszę w niszy" może uzupełnić, jak może przyciągać nowych czytelników i wychodzić z Amigą poza zamknięty krąg tych samych kilku setek ludzi w Polsce?

Odpowiedź była "znana od dawna" (siedziała w głowie Szymona), ale dopiero zmiany w realnym życiu pozwoliły ją teraz wprowadzić.

eXec.pl staje się serwisem z newsami i artykułami o szerokopojętym "DEVelopmencie".

O zupełnie nowych i "rozgrzebanych" projektach, o amigowych narzędziach dla programistów. O prototypowym sprzęcie i pomysłach na kolejne API. O tym co to jest FPGA i jak napisać pierwszy program w C. O tym jak zabrać się za programowanie w Pythonie i gdzie szukać informacji o programowaniu w MUI pod MorphOS. Jakie procesory PowerPC znajdziecie w Amigach One i o tym jakie usługi oferują chmury publiczne i jakie wtyczki w VSC przydają się do programowania w JavaScript. I jeszcze o tym co to są wzorce projektowe i jak wykorzystać Dockera na swoim laptopie.

Mam nadzieję, że te przykłady dają Wam wstępny pogląd na to jakie treści będziemy w newsach i artykułach przekazywać. Jeśli więc jesteś amigowycm programistą lub twórcą sprzętu, a także deweloperem z amigowymi korzeniami to powinieneś znaleźć tutaj swoje stałe miejsce.

W najbliższym czasie zmienimy także drugi człon nazwy na "MAGAZYN DEVeloperów KOMPUTERÓW AMIGA", pojawią się także artykuły związane z szerokopojętym programowaniem.

Zapraszamy Was do współpracy, komentowania i spotkań na Discordzie.

"DEVelopment" znaczy "polepszenie", "rozwój", "stanie się bardziej zaawansowanym", ale także w pewnym stopniu jest to także "odnalezienie własnej drogi". I tak będzie.


Dodaj komentarz

Discord (online: ) «»
Online: 7
 • Adam_MAdam_M
 • CizarCizar
 • IMPBotIMPBot
 • Janusz82Janusz82
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • spazmaspazma
dołącz do kanału »
Adam
Czytelnik

komentarz #1 wysłany: 2023-04-30 17:42

Jak czytam takie wiadomości, to przypomina mi się Zalepa ze swoimi komunikatami "przygotowaliśmy jako redakcja" (taaa... duch święty w wielu osobach, z których każda ma tę samą twarz - naczelnego).

Upadek execa zaczął się od przebudowy portalu. Kluczowe tu było usunięcie normalnego forum, a bez forum nie ma życia. Można co prawda komentować nowiny, ale jak nawet ich nie ma, to i nie ma po co wchodzić.

Powyższy pomysł oceniam sceptycznie. To może być dryfowanie w kierunku "bloga byłego pracownika Onetu, który szlify zdobywał na retro komputerze, a który ostatecznie porzucił z braku czasu". To może brzmieć zgryźliwie, ale tak to zobaczy neofita, który tu przypadkiem wejdzie. Coraz mniej Amigi i wcale nie częściej treści jak do tej pory. Widzę skupienie się naczelnego na stronie technicznej, jako dłubania w kodzie po godzinach, a nie na tym co jest esencją hobby o nazwie "Amiga".

"Magazyn deweloperów" to brzmi pretensjonalnie; naprawdę bardzo chciałbym się mylić i zostać pozytywnie zaskoczony. Niestety mam przeczucie, że to jest rewolucja na miarę zmiany nazwy i nic dalej.

Jeśli exec ma ożyć, to musi być poprawiona możliwość dodawania treści. Ja nie mam z tym problemu, ale zasadniczo wygląda to tak, że albo jest zderzenie z tragicznym panelem redaktorskim i rozbiciem dodawania zasobów na kilka FTP (mam nadzieję że nie zdradziłem jakiegoś NDA), albo czekanie aż naczelny będzie miał czas opublikować. To nie zadziałało i wszelkie nowe pomysły i osoby odbiją się od tej ściany.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #2 wysłany: 2023-04-30 19:11 w odpowiedzi na komentarz #1

Może i pretensjonalnie - zmieniamy (masz rację - ja zmieniam ) po prostu optykę z użytkownika na dewelopera (twórcę sprzętu, czy też programistę). Filtr "newsowy" w mojej głowie został przestawiony, z czego bardzo się cieszę, bo inni robią to lepiej i przede wszystkim mają na to czas. Ja zajmę się mniejszym poletkiem i mam zamiar zrobić to dobrze.

Odpowiedz

MDW
Czytelnik

komentarz #3 wysłany: 2023-05-02 13:03

Przyznam się, że mnie platformy amigowe też interesują głównie (chociaż nie tylko) z tej strony, więc mi taka zmiana pasuje. Chociaż ta zmiana nie wpłynie na częstotliwość odwiedzania przeze mnie Execa - zaglądałem kiedyś, zaglądam teraz i będę zaglądał w przyszłości niezależnie od rodzaju ami-treści jakie będą się tutaj pojawiały. No... może nieco rzadziej bym zaglądał gdyby Exec zaczął się ograniczać tylko do temtayki wybielania klawiszy i obudów A500 oraz opisów joysticków z epoki i przepisów na kopiowanie dyskietek z PC do Amigi.

Odpowiedz

Hextreme
Czytelnik

komentarz #4 wysłany: 2023-05-02 16:54

No ja zauważyłem, że użytkownicy systemów NG troszkę mniej interesują się swoimi systemami. No może oprócz kolegi Mufy i jego kolegów na forum AmigaOne.pl.

Odpowiedz

Discord
Online: 7
 • Adam_MAdam_M
 • CizarCizar
 • IMPBotIMPBot
 • Janusz82Janusz82
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • spazmaspazma
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy
Najpopularniejsze
Wybierz ikonę