Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2016-12-11, Autor: Mikołaj Małkiewicz, Kategoria: Gry, Liczba wyświetleń: 3426

A A A

Przegląd gier wyścigowych na Amigę CD32

Witam serdecznie wszystkich czytelników. Dzisiaj chciałbym przedstawić Wam w skrócie gry wyścigowe dla naszej pięknej konsoli CD32. Na początek coś ze stajni Team 17.

1. All Terrain Racing - Team 17 (1995)

Miała być "czymś lepszym" od innych gier wyścigowych ale w praktyce wyszło inaczej. Jest co prawda całkiem przyjemna jednak widać, że zabrakło jej czegoś by stać się hitem. Posiada natomiast fajny model jazdy, ładną grafikę i całkiem przyjemnie zrobiony dźwięk, a najważniejsze naprawdę miło się w nią gra. Jej główną wadą są niektóre trasy, które nie zostały zaprojektowane zbyt "szczęśliwie". Polecam zagrać i przekonać się na własnej skórze. Albo ją pokochacie albo powiecie, że to nie jest to i odłożycie z powrotem na półkę.

2. Black Viper - LightSchock/Neo Software (1996)

W roku 1995 występowała już pod nazwą roboczą "Dark Blade" i była już recenzowana. Dla przypomnienia prowadzimy krucjatę przeciw złu za pomocą ultra szybkiego i uzbrojonego motocyklu. Ubijamy przeciwników i walczymy z czasem. Gra świetna, grafika bardzo dobra, wstawki FMV, prędkość działania 500/10. Jednak widać, iż w momencie wydania była już o kilka lat "OUT OF DATE". Dzisiaj jednak nie ma to już znaczenia, po prostu trzeba samemu zobaczyć.

All Terrain Racing Black Viper

3. Bump 'n' Burn - The Dome/Grandslam (1994)

Jest niczym innym jak kopią Mario Kart. Byłaby udanym klonem gdyby twórcy dopracowali kod i gra chodziłaby o te 2-4 klatki na sekundę szybciej. Niestety Bump 'n' Burn nie działa płynnie, ale co najwyżej średnio przez co traci niemal cały swój potencjał. Szkoda, wielka szkoda, bo ta gra jest w sumie całkiem dobra.

4. Lamborghini American Challenge - Titus (1994)

Czyli Crazy Cars 3 z trybem dla dwóch graczy. Gra jest dobra i to tyle, ale to co jest wystarczające dla A500 nie zadowoli posiadacza konsoli z czytnikiem CD. Niedawno także była recenzja tej gry pod kątem A500 warto przeczytać.

5. Lotus Trilogy - Magnetic Fields/Gremlin (1994)

Zawiera wszystkie części Lotusa na jednym nośniku, istna gratka dla fanów tego gatunku. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych gier na Amigę. To są świetne gry i zawsze będą.

6. Nigel Mansell Wordl Championship - Gremlin (1993)

Ta gra jest dobra dla SNESa czy Amigi 500, ale na pewno nie dla CD32. Brakuje w niej szybkości i ładnej grafiki. Powinna ruszyć już na gołej CDTV biorąc pod uwagę jak wygląda. Odradzam granie w nią bo można się załamać.

7. Power Drive - Rage [Elephant]/US Gold (1994)

Klasyczna gra z widokiem z góry, przeniesiona z dyskietki na kompakt. Trochę szkoda, że bez fajerwerków bo mogłaby wciągnąć na dłuższą chwilę. Także nie ma co oczekiwać po niej cudów.

Power Drive Bump 'n' Burn

8. Roadkill - Vison/Acid (1994)

Uwielbiam tą grę, piękna grafika, niesamowicie dobry model jazy i konieczność wybicia przeciwników na trasie. Dopracowana pod każdym względem. Muzyka także trzyma poziom szkoda tylko, że nie oferuje rozrywki dla dwóch graczy.

9. Super Skidmarks - Acid (1995)

Zaliczana do klasyków, trzeba koniecznie w nią zagrać jeśli lubimy ten typ rozgrywki.

10. Top Gear II - Gremlin (1994)

To produkcja korzystająca z silnika gry Lotus, który w roku 1994-tym był już lekko przestarzały co niestety widać. Wersja na Super Nintendo jest znacznie lepsza, na CD32 gra jest w porządku jednak nic ponadto.

11. Inne

Pora rozwiać wątpliwości co do pewnych tytułów. Na pierwszy ogień MegaRace. Gra ta nigdy nie została wydana na Amigę CD32. Natomiast informacje o niej pojawiły się już w magazynie "Amiga Action" nr. 62 tj. październik 1994. Miała pojawić się już w kolejnym miesiącu jednak jak widać wersja na CD32 nie doczekała się realizacji. Można natomiast zobaczyć i zagrać na konsolach 3DO oraz Sega Mega CD a także na platformie PC-DOS. Co ciekawe w grze pojawia się informacja kto programował wersję dla naszej konsoli. Być może więc ktoś gdzieś ma choćby wersję demo.

Na drugi ogień idzie Rally Championship. Gra ta ukazała się na "normalne" Amigi jednak nigdy nie została przeniesiona oficjalnie na CD32. Jeśli ktoś ma dostęp do CD32 Gamer nr. 10 to może sobie odpalić wersję demo. W dodatku spotkałem się ze stwierdzeniem iż wersja demo jest wersją pełną, wymaga jednak dogrania paru małych plików. Nie dam sobie za to ręki uciąć (bo bym pewnie nie miał teraz ręki).

Rally Championships Xtreme Racing

Należy jeszcze wspomnieć o Xtreme Racing, która była opisywana w jednym z numerów CD32 Gamera. Planowano wydanie gry w wersji dla CD32 jednak nigdy to nie nastąpiło. Można jeszcze napomknąć o Virtual Karting. Demo znajduje się na krążku CD32 Gamera nr. 18 i wcale nie wygląda tak koszmarnie jak wersja finalna na "typowe" Amigi.

Gra Xtreme Racing nie została wydana oficjalnie, ale jak najbardziej można w nią zagrać i to w wersję godną czytnika CD. Więcej szczegółów znajdziecie tutaj.

Wspomnę także o jeszcze jednym klasyku a mianowicie grze Jaguar XJ220. Nieoficjalnie gra została przeniesiona na CD32 i zajmuje teraz ponad 400 MB, szczegóły tutaj.

Zaznaczam, że w momencie publikacji tekstu niektóre konwersje mogą wyglądać inaczej niż wyglądają na dziś dzień.

Na koniec podaje numery dysków CD32 Gamera gdzie można znaleźć wersję demo gier wyścigowych. Zwolnienie blokady, maszyna losująca jest pusta, zaczynamy: CD3, CD7, CD9, CD10, CD15, CD18. Zwycięzcom gratulujemy.

To już koniec na dziś, idę pisać o grach piłkarskich, na pewno będzie krócej.

Obrazki w artykule pochodzą ze strony LemonAmiga.com.

Mikołaj Małkiewicz
zobacz inne nasze artykuły » komentarzy: 7
Menu
Baza wiedzy
AmigaOS.pl
Naczelny poleca
Najpopularniejsze
eXec blog

Świat poza Amigą: