Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2017-04-09, Autor: Mikołaj Małkiewicz, Kategoria: Sprzęt, Liczba wyświetleń: 3748

A A A

Amiga 1000 - za i przeciw

Witam w nowej serii, gdzie w punktach będę przedstawiał powody dla których warto bądź nie warto kupować danego modelu Amigi. Będę także pisał o tym na co należy zwrócić uwagę, aby po zakupie nie ocknąć się z przysłowiową "ręką w nocniku".

Zaczynamy więc od pierwszego modelu - Amigi 1000:

1. Na co należy zwrócić uwagę przy kupnie:

a). Nie każdy o tym wie - Amiga 1000 nie ma wbudowanego ROMu. Ładuje się go z dyskietki "Kickstart Disk" do specjalnego obszaru pamięci w Amidze. Bez tej dyskietki mamy bardzo drogi klasyczny złom. Należy więc koniecznie się upewnić, że jest ona częścią zestawu.

b). Warto upewnić się także, czy nasza przyszła A1000 ma rozszerzoną pamięć, przynajmniej do 512 KB RAM. Oryginalnie jest tylko 256 KB i niewiele programów czy gier na takim sprzęcie byśmy uruchomili. Działa Lotus 2, przynajmniej według UAE z taką konfiguracją, ale jak będzie na realnym sprzęcie, nie wiadomo (może mieć też znaczenie wersja Kickstartu - przyp. red.).

c). Na pewno warto także sprawdzić, czy klawiatura działa, bo po co się denerwować...

Amiga 1000

2. Dlaczego warto kupić?

a). Wartość kolekcjonerska tego sprzętu będzie rosnąć bardzo drastycznie w górę. Taniej (obecnie na eBay ceny za sprawny komputer to nie setki, a tysiące USD - przyp. red) już nie będzie.

b). Możemy się bardzo wyróżniać w środowisku, naprawdę mało tych Amig zostało na świecie...

3. Dlaczego nie wato kupować?

a). Brak peryferii, a jeśli są to drogie i dostępne poza granicami Polski, na zagranicznych aukcjach, możliwa konieczność przystosowywania tych z A500.

b). Mała ilość oprogramowania na standardową konfigurację.

c). W przypadku awarii z powodu rzadkości tego modelu możemy już go nie naprawić, po prostu brak części.

d). Część dem i gier, a także programów może po prostu nie działać - kości w pierwszych A1000 są jednak odrobinę inne niż w A500/2000, np. nie posiadają trybu EHB.

To chyba tyle, chodź wiem że jeśli się po prostu chce się mieć Amigę 1000 to i tak się ją kupi. Mimo wad i przeciwności.

Specyfikacja techniczna Amigi 1000

  • Procesor Motorola 68000 7,09 MHz
  • Kickstart 1.0 lub 1.1 dołączony, jako upgrade 1.2 i 1.3, ładowany z dyskietki do zastrzeżonej, zabezpieczonej przed późniejszym zapisem, oddzielnej pamięci RAM
  • 256 KB pamięci Chip, wewnętrznie rozszerzalna do 512 KB, zewnętrznie można dołożyć jeszcze do 8 MB Fast RAM
  • Original Chip Set (OCS) - specjalizowane układy: Agnus (zarządzanie pamięcią), Daphne (obsługa wideo, zastąpiony w następnych modelach przez układ Denise), Portia (zastąpiony przez Paulę - dźwięk i kontrola stacji dyskietek)
  • Stacja dyskietek 3,5" o pojemności do 880 kB
  • Tryby graficzne od 320x200 do 640x400 przy maksymalnie 4096 kolorach, wyjście TV w formatach PAL lub NTSC
  • Dźwięk: 4 kanały 8-bit stereo
  • Wczesne wersje, dostępne tylko w USA i Kanadzie, miały jeszcze niekompletnie zaimplementowany układ OCS i wyświetlały tylko obraz NTSC, nie miały trybu EHB
Mikołaj Małkiewicz
zobacz inne nasze artykuły » komentarzy: 7
Menu
Baza wiedzy
AmigaOS.pl
Naczelny poleca
Najpopularniejsze
eXec blog

Świat poza Amigą: