Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2019-05-03, Autor: Czesław Mnich, Kategoria: Gry, Liczba wyświetleń: 2764

A A A

Holotz's Castle

Holotz's Castle

Wprowadzenie

Holotz's Castle to przyjemna platformówka w stylu Lode Runner, która łączy w sobie zbieranie przedmiotów, skakanie przez przeszkody oraz ciekawą fabułę zawierającą zabawne dialogi. Została wydana 25 października 2004 roku na komputery klasy PC za sprawą mało znanej grupy o nazwie MainReactor na której czele stał Juan Carlos Seijo Perez. Przez kolejne lata ukazywały się nowsze uaktualnienia do gry, a wraz z popularnością zdobywała coraz to większą rzeszę fanów również na innych platformach takich jak Linux. Po ogromnym sukcesie zawitała także na nasze podwórko dzięki niestrudzonemu SPOT-owi, który dokonał portu tej SDLowej produkcji w wersji 1.3.14 dla systemu AmigaOS 4.1 w połowie 2010 roku. Gierkę możemy pobrać ze strony OS4Depot.net.

Holotz's Castle

Rozgrywka

W grze sterujemy na przemian dwiema postaciami o imieniach Ybelle i Ludar, które przybyły do zamku Holotz rządne przygód i sławy przy okazji chcąc odkryć jego najgłębsze tajemnice. Jak już możesz się domyślić twoim głównym zadaniem będzie zbieranie wszystkich znalezionych po drodze przedmiotów takich jak klucze czy magiczne kamienie i udanie się z nimi do wyjścia. Na wszystko masz określony czas podany w lewym górnym rogu ekranu. Brzmi to zbyt banalnie? To zapraszam do dalszej części tekstu.

Choć wiele z pierwszych poziomów jest naprawdę łatwych do ukończenia, to wraz z rozwojem akcji pojawią się na twojej drodze wszelakiego typu utrudnienia. Zaliczyć do nich można min. bujające się liny, ogniste doły, różnej maści potwory i dziesiątki innych przeszkód, czyniąc grę niesłychanie trudną do przejścia. Będziesz miał przez co się przedzierać i z kim walczyć. Na domiar złego podczas twojej podróży nie dysponujesz żadną bronią, która pozwoliłaby na wyeliminowanie napotkanych wrogów, a jedynym sposobem obrony jest skakanie nad przeszkodami, pułapkami i wędrującymi potworami.

Holotz's Castle

Klawiszologia

  • Strzałki = Sterowanie postacią
  • Spacja = Skok/Pomija pojedynczą sekwencję dialogową
  • Enter = Pomija całą sekwencję dialogową
  • P = Pauza
  • F1 = Pomoc
  • Esc = Menu główne

Holotz's Castle

Opcje

Pomimo, że w grze masz tylko jedno życie to gra oferuje zapis aktualnego poziomu w dowolnym momencie, wystarczy, że wyjdziesz do menu klawiszem ESC i zapiszesz stan gry. Holotz's Castle oprócz ładnej grafiki, ciekawie zaprojektowanych poziomów i dobrej fabuły oferuje wiele opcji, których normalnie nie znajdziecie w tego typu grach akcji. Możemy na przykład regulować rozmiar ekranu/okna, ilość kolorów, ustawić poziom trudności czy wybrać jeden z wielu dostępnych języków a jest ich naprawdę sporo, niestety polskiego brak.

Podsumowanie

W wersji dla Windowsa i Linuxa dołączony jest również edytor poziomów za pomocą którego można projektować nowe poziomy. Niestety amigowcy muszą tutaj obejść się ze smakiem, ponieważ amigowa wersja pozbawiona jest edytora. Choć nic nie stoi na przeszkodzie aby tworzyć nowe poziomy na PC i je później przenieść na Amigę. Wiele z nich zostało stworzonych przez fanów i są dostępne do pobrania na oficjalnej stronie autora. Gorąco polecam Holotz's Castle, szczególnie fanom gry Lode Runner.

Czesław Mnich
zobacz inne nasze artykuły » komentarzy: 3
Menu
Baza wiedzy
AmigaOS.pl
Naczelny poleca
Najpopularniejsze
eXec blog

Świat poza Amigą: