Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2001-11-18 00:00, Kategoria: brak, Liczba wyświetleń: 2716

A A A

Są zdjęcia

W internecie można znaleźć już zdjęcia z imprezy Amiga 2001 w Kolonii, która nadal trwa. Dwudniowe targi rozpoczęły się wczoraj. Zakończenie planowane jest dzisiaj na godzinę 17:00. Jest i ciekawa informacja z naszego podwórka. Firma Elbox zaprezentowała na targach kartę SharkPPC. Seryjna produkcja ruszy zaraz po dostarczeniu systemu AmigaOS 4.0.


Dodaj komentarz

Discord (online: ) «»
Online: 6
 • CizarCizar
 • IMPBotIMPBot
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
 • spazmaspazma
dołącz do kanału »
Fei
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #1 wysłany: brak daty

Seryjna produkcja czego - ogniw Peltiera z nadrukiem "Elbox" i logiem Sharka? Ale ubaw. Polecam zabawę w "znajdź różnice" na zdjęciach http://www.aug99.de/treffen/Amiga2001/000009.html i http://www.sonnettech.com/product/crescendo_7200.html. Jeszcze lepsza zabawa to porównanie cenników http://www.elbox.com.pl/cennik/cennik_pl.html oraz http://sklep.apple.pl/sklep_apple_pl/default.html. Strasznie drogie te nadruki, sterownik i Peltiery .

Oczywiście istnieje możliwość, że firma Sonnet ukradła Elboksowi technologię. To się zdarza )).

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #2 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #1

Ale ubaw. Polecam zabawę w "znajdź różnice"

Też mi ubaw, chcesz mieć podobny to idź do sklepu AGD i popatrz na zmywarki firm Bosh i Siemens.

Ewentualnie popatrz na zdjęcia drukarki IBM Infoprint 12 oraz Xerox DocuPrint P1210

Teraz także będziesz (choćby tylko w żartach) insynuował, że firma Bosh, Siemens, IBM lub Xerox ukradła komuś technologię?

Odpowiedz

Marcin Kuliński
Czytelnik

komentarz #3 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #2

Tez mi ubaw, chcesz miec podobny

Sek w tym, ze produkt Sonnetu i ten firmowany przez elbox nie sa _podobne_, sa _identyczne_ za wyjatkiem zastosowanego radiatora.

Ewentualnie popatrz na zdjęcia drukarki (...)

Tylko ze podobienstwo samej _obudowy_ skomplikowanego urzadzenia elektroniczno-mechanicznego to jakby inna bajka niz _uderzajace_ podobienstwo layoutu plytki drukowanej i zastosowanych podzespolow...

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #4 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #3

Sek w tym, ze produkt Sonnetu i ten firmowany przez elbox nie sa podobne, sa identyczne

Tak jak zmywarki o których pisałem, różnią się tylko ceną i logo producenta na obudowie.

Odpowiedz

Marcin Kuliński
Czytelnik

komentarz #5 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #4

A do srodka tych zmywarek zagladales przypadkiem?

Odpowiedz

Marcin Kuliński
Czytelnik

komentarz #6 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #1

Seryjna produkcja czego - ogniw Peltiera z nadrukiem "Elbox" i logiem Sharka?

Gdyby to chociaz faktycznie byly peltiery ))

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #7 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #5

A do srodka tych zmywarek zagladales przypadkiem?

Zaglądałem

Odpowiedz

Jacek Rzeuski
Czytelnik

komentarz #8 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #3

A może użyli tego samego programu do projektowania płytek? Bo co do podzespołów to raczej nie dziwi fakt, że są podobne (czy identyczne to nie wiadomo, bo oznaczeń układów nie da się odczytać) a zresztą wiadomo i tak, że CPU może być tylko Motorola lub IBM (ale i tak są w pełni wymienne), DIMM to DIMM a układy logiczne i tak bierze się od jednego z kilku wiodących producentów.

Odpowiedz

Marcin Kuliński
Czytelnik

komentarz #9 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #8

A moze uzyli tego samego programu do projektowania plytek?

Elektronikiem nie jestem, wiec niech ktos mnie poprawi, jesli gadam glupoty, ale czy nie jest przypadkiem tak, ze aby taki program mogl wygenerowac dwa ludzaco wrecz podobne projekty plytek, to nalezy go nakarmic praktycznie identycznymi informacjami (nie wiem, np. wymagane charakterystyki przebiegow czy inne elektroniczne mambo-dzambo)? To dosc malo prawdopodobne, nie uwazasz? To fakt, ze taka konwergencje w kontekscie ewolucyjnym mozna zaobserwowac w naturze, (np. delfin i rekin, nomen omen...), ale bez przesady Nie oszukujmy sie: sytuacja jest analogiczna jak w przypadku g-rexa z DCE i predatora "z" Eyetechu. Generalnie to jestem jak najbardziej za uzyciem relatywnie tanich, uzywanych kart procesorowych dla Maca. Wkurza mnie jedynie to, ze elbox znow probuje ludziom mydlic oczy. Ilez to szumu wokol siebie swego czasu zrobili przeciez: prawie ze bogowie - robia karte ppc do Amigi... A skonczylo sie na nadrukach na radiator. No i zwiekszeniem ceny oczywiscie.

Odpowiedz

Jacek Rzeuski
Czytelnik

komentarz #10 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #9

To nie do końca tak. Danymi są tu elementy elektroniczne a tych jest niewiele i są raczej zestandaryzowane. Tu zasilanie, tam linie danych, tam adresowe. A schemat blokowy karty będzie taki sam: CPU, pamięć, logika, interfejsy zewnętrzne. Podobnie jest z software generującym dane do zaprogramowania układów logcznych. Podajesz mu algorytmy działania układu a on generuje odpowiedni program według... ściśle zaprogramowanych reguł. Zatem nie ma się co dziwić, że wynik wygląda podobnie. Diabeł oczywiście tkwi w szczegółach a tych po prostu nie widać na tych zdjęciach.

Sugerowałbym więc powstrzymanie się z pomówieniami do czasu aż będzie można z większą pewnością ustalić czy obe karty to de facto jedno i to samo czy może jednak tylko są wizualnie podobne

Odpowiedz

Fei
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #11 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #2

Teraz także będziesz (choćby tylko w żartach) insynuował, że firma Bosh, Siemens, IBM lub Xerox ukradła komuś technologię?

Idę o głowę, że w/w firmy nie zapowiadają przez rok powstania nowej super-hiper-niesamowitej pralki. Nie kłamią w żywe oczy, że "pracują nad konstrukcją" nic przy tym nie robiąc. I co najważniejsze - nie liczą sobie kilkunastu do kilkudziesięciu procent narzutu za naklejenie swojego logo. A nawet jeśli, to czy to cokolwiek usprawiedliwia? "Inni kradną, to my też możemy"? Daj spokój z taką argumentacją...

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #12 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #11

Nie kłamią w żywe oczy, że "pracują nad konstrukcją" nic przy tym nie robiąc.

Obiecał Elbox jakisz czas temu kartę PCI z PPC, podał jej ceny, teraz pokazał taką kartę. Gdybym był klientem Elboxu to nie robiłoby mi różnicy, czy kartę zaprojektował jakiś Polak z Krakowa, czy też Elbox rozejrzał sie po rynku i odkupił gotowy projekt innej karty, lekko go np. modyfikując, czy wręcz zlecił zaprojektowanie i wykonanie takiej karty innej firmie, która ma już doświadczenie na tym polu. "Inni kradną, to my też możemy"?

Zastanów się co piszesz. Kto komu co ukradł? Kto według Ciebie jest złodziejem to się domyślam, ale gdzie jest ofiara?

Odpowiedz

Fei
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #13 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #12

Obiecał Elbox jakisz czas temu kartę PCI z PPC, podał jej ceny, teraz pokazał taką kartę.

Kartę już od dawna istniejącą, należy dodać. A to jest istotna różnica. Twierdzenie, że nad nią pracują jest kłamstwem. Mogli napisać "karta jest, nazywa się tak i tak, zamierzamy napisać sterownik". Skoro Tobie nie przeszkadza, że ktoś kpi z Twojej inteligencji w żywe oczy, to już Twój problem. Ja nie biorę wszystkiego bezkrytycznie tylko dlatego, że to jedyna duża amigowa firma i jeszcze się obrażą i przestaną łaskawie produkować amiczęści. Zasługi nie rozgrzeszają.

Gdybym był klientem Elboxu to nie robiłoby mi różnicy, czy kartę zaprojektował jakiś Polak z Krakowa, czy też Elbox rozejrzał sie po rynku i odkupił gotowy projekt innej karty

Powiedz szczerze - sądzisz, że Elbox będzie te karty produkował? Oni je kupią od dystrybutora (może nawet od SADu), dokleją te swoje radiatorki i zaczną sprzedaż. Udając, że odkryli koło. I tylko o to ostatnie się rozchodzi, bo że ktoś kupuje jabłka po złotówkę za kilogram i sprzedaje po złotówkę za sztukę, to już jego sprawa i tych naiwnych, którzy to kupią. Chociaż nie do końca, bo naiwnymi w tym przypadku są amigowcy, czyli grupa osób mnie osobiście interesująca. I nie lubię patrzeć, jak kogoś się tak nabija w butelkę.

Gdybyś był klientem Elboksu... Na pewno nie robi Ci różnicy, czy płacisz za ten sam produkt 1400, czy 1900 złotych (sumy są przykładowe)? Mnie robi, to 500 zł różnicy, jak dla mnie spore pieniądze, na które muszę sporo pracować.

Zastanów się co piszesz. Kto komu co ukradł? Kto według Ciebie jest złodziejem to się domyślam, ale gdzie jest ofiara?

Stracony czas i nadzieje naiwnych amigowców, którzy czekali na "tanie karty" do swoich Mediatorów, a teraz się okazuje, że padli ofiarami marketingu. Karty, owszem, są. Tylko za sterowniki do nich trzeba płacić, albo wręcz kupować razem z kartami, których ceny dyktuje producent sterowników. Bo domyślam się, że jak ktoś się zdecyduje olać Elbox i kupi Crescendo gdzie indziej, to musi spiracić sterownik, bo osobno nie będzie sprzedawany. Możliwe też, że karta nie zadziała, bo ma przeprogramowany flashROM, do działania z Amigą lub nawet li tylko do zabezpieczenia się przed uruchomieniem w konkurencyjnych mostkach PCI. Żal mi tych ludzi, szczerze. Pewnie protestowałbym jeszcze głośniej, gdybym sam był użytkownikiem Mediatora. Na szczęście nie jestem.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #14 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #13

Kartę już od dawna istniejącą, należy dodać.

Nie widziałeś ani jednej ani drugiej karty, więc powstrzymaj się z oceną.

Możliwe też, że karta nie zadziała, bo ma przeprogramowany flashROM, do działania z Amigą lub nawet li tylko do zabezpieczenia się przed uruchomieniem w konkurencyjnych mostkach PCI.

Wszystko jest możliwe, nawet implanty u co trzeciej osoby na ziemi.

Odpowiedz

Fei
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #15 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #14

Widziałem, ale fakt - na zdjęciach jedynie. "Na oko" wyglądają identycznie. Jak jest w praktyce - może się jeszcze przekonamy. Jeśli to rzeczywiście będą karty produkcji Elboksu, to zwrócę honor w tej kwestii.

Odpowiedz

Discord
Online: 6
 • CizarCizar
 • IMPBotIMPBot
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
 • spazmaspazma
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy
Najpopularniejsze
Wybierz ikonę