Amiga Coldfire Project ma być w zamyśle twórcy kontynuacją kart procesorowych dla Amigi opartych na procesorach kompatybilnych z 680x0. Autor chce wykorzystać procesory ColdFire firmy Motorola, które w pewnym stopniu są kompatybilne z linią 680x0. Na stronie projektu ACP możemy obejrzeć przygotowany prototyp płytki i kilka, poukładanych na niej, elementów.
Dodano: 2002-11-30 00:00, Autor: kb, Kategoria: Sprzęt, Liczba wyświetleń: 4380
Amiga Coldfire Project - zdjęcie płytki
- Discord (online: ) «»
-
Online: 12
- AmiKit
- Archi-TECH
- Cizar
- Dobrowit
- IMPBot
- juen
- Laubzega
- m...
- Patu
- spazma
- SZAMAN
- ZeeWolf
-
komentarz #1 wysłany: brak daty
Ciekawe że zaczeli od prototypu karty procesorowej dla A4000, a nie dla A1200. Poza tym w końcu jakieś nowsze pamięci będzie można w to włożyć.
-
komentarz #2 wysłany: brak daty
po co? na glowe upadli!?
po co przedluzac zycie linii 68k skoro mamy juz pegasosa i A1? emulowany 68k pewnie bedzie mial podobna wydajnosc do tego czegos... (a bedzie bardziej kompatybilny, hue hue
taki pomysl padl juz pare ladnych lat temu - wtedy trzeba bylo sie za to zabrac, a teraz jest to za pozno i tylko bedzie niepotrzebnie spowalnialo rozwoj amig ppc.
-
komentarz #3 wysłany: brak daty
Nie za dużo tych zer w oznaczeniu procków?
-
komentarz #4 wysłany: brak daty
hehe... a więc czekamy na 68070 )))
-
komentarz #5 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #1
Nie jest ciekawe. Wszystkie karty turbo powstawaly najpierw w wersji dla A4k.
-
komentarz #6 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #5
A jak nie było jeszcze A4000, to na co najpierw powstawały? A dlaczego sloty PCI powstały najpierw dla A1200?
-
komentarz #7 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #6
a4000 powstala przed a1200
-
komentarz #8 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #7
I była rozwinięciem A3000
-
komentarz #9 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #7
ale najpierw oczywiście było spectrum )))))
-
komentarz #10 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #9
Narodziny komputera datuje się na 1938 rok kiedy to Konrad Zuse konstruuje w swoim mieszkaniu w Berlinie pierwszy na świecie komputer Z1. Pracował na zasadzie czysto mechanicznej, wykorzystując nowoczesny system dwójkowy. Dwa lata później na zamówienie ministerstwa lotnictwa powstaje Z3 pracujący na przekaźnikach telefonicznych. W latach 1939-1944 w USA powstaje MARK 1, pierwsza maszyna elektRomechaniczna . W 1946 roku tez w USA J.P. Eckert i J.W.Mauchly konstruują pierwszą w pełni elektroniczną maszynę ENIAC wykorzystująca lampy elektronowe (17 468 lamp). Rok później J.Bardeen,W.Brattain i William Shockley opracowują pierwszy tranzystor. Była to przełomowa chwila w rozwoju maszyn liczących, które zaczęły powstawać jak grzyby ;> po deszczu.
-
komentarz #11 wysłany: brak daty
w forum amiga-news.de jens schoenefeld powiedzial ze praktycznie ma lape na zasobach zlaczy cpu dla a400 i jak na razie nikt tych zlaczy nie kupuje. pozatym jego zdaniem ten obrazek wyglada na wyrenderowany i bark na nim kilku istotnych elementow. z kolei znajomi konstruktora zarzekaja sie ze to prawda. ciekawe co z tego bedzie
-
komentarz #12 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #11
Moim zdaniem problem jakiejś tam niekompatybilności procesora można załatwić jakąś tam biblioteką 68070.library czy czymś takim (tak było z 68040 i 68060).
Pozostaje jeszcze kwestia ceny obu procesorów (coldfire i PPC) ... wiadomo że to jednak ma spore znaczenie i z powodu drożyzny 68060 nigdy nie stał się powszechny wśród amigowców (nadal większość Owiec przyznaje się do 68040).
A nawet jeżeli kwestia kompatybilności i ceny była by rozwiązana pozytywnie, pozostaje jeszcze problem z istniejącym i nadchodzącym PPC. Co z komputerami które produkuje TheEndDic(k) i Eyetech ?
Największym problemem wydaje się właśnie to że droga dla przyszłej amigi została już obrana i nawet jeśli nie jest ona najlepsza (a moim zdaniem jest prawie napewno najgorsza) to nie widzę powrotu z tej drogi.
PPC tak czy inaczej będzie i jest już standardem dla amigi. A rozwijanie linii 68k może pogłębić przepaść dzielącą amigi 68k i amigiPPC.
-
komentarz #13 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #10
ZTCP to prace nad ENIAC-em zaczęły się w 1943 roku.
-
komentarz #14 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #12
Poza tym nikt nie zrezygnuje z PPC, poniewaz istnieje ogromna baza oprogramowania na Maca oraz na LinuxPPC. Dostajac do reki emulator otrzymamy "drugi" komputer - to tylko taki dodatkowy argument.
-
komentarz #15 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #12
tu chodzi bardziej o hardwarowe dopasowanie a nie softowe. niewazne w sumie bo i tak takiej karty raczej nikt nie kupi. o coldfire w amidze sa dyskusje od czasu pokazania sie coldfire
-
komentarz #16 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #10
Jeżeli maszyny działające na zasadzie mechanicznej będziemy uważali za prototypy komputera to jego historia jest dużo, dużo starsza. A jeżeli ktoś chce kontynuować linię kart opartych na Motoroli to nic nie szkodzi - z bardziej sensownych projektów też nic nie wyszło. Grunt, że komuś się nadal chce w tym interesie robić - może coś przetrwa.
- Discord
-
Online: 12
- AmiKit
- Archi-TECH
- Cizar
- Dobrowit
- IMPBot
- juen
- Laubzega
- m...
- Patu
- spazma
- SZAMAN
- ZeeWolf
- Menu
- Baza wiedzy
- Simon's Podcast
-
- #11: jak kot w smole
25-07 czas: 22 min - #10: kodowanie upadku
10-07 czas: 33 min - #9: infantylny Mefisto
26-06 czas: 26 min
- #11: jak kot w smole
- Najpopularniejsze