Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2003-06-03 00:00, Autor: kb, Kategoria: Publicystyka, Liczba wyświetleń: 3933

A A A

CAM: Amiga Fast File System

Artykuł z CAM #4 opisujący amigowy system plików Fast File System udostępniono dla wszystkich, jego autorem jest Olaf Barthel. Wersja FFS2 będzie dostępna nie tylko dla użytkowników systemu AmigaOS 4, ale także dla użytkowników MorphOSa. Fakt ten niech sobie wezmą pod rozwagę wszyscy Ci, którzy twierdzą bądź twierdzili, że Amiga Inc. i Hyperion nie chcieli współpracować z developerami MorphOSa.


Dodaj komentarz

Discord (online: ) «»
Online: 14
 • a...a...
 • Adam_MAdam_M
 • AmiKitAmiKit
 • Archi-TECHArchi-TECH
 • CizarCizar
 • DobrowitDobrowit
 • IMPBotIMPBot
 • Janusz82Janusz82
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
 • Marek_BMarek_B
 • spazmaspazma
 • SZAMANSZAMAN
dołącz do kanału »
Jacek Piszczek
Czytelnik

komentarz #1 wysłany: brak daty

Genesi podpisało kontrakt bezpośrednio z Barthelem, Hype/AINC na szczęście nie udało się go powstrzymać. Natomiast kontrakt Barthela z Hyperionem nie zezwala już na udostępnienie FFS2 dla użytkowników Amithlona/Berniethlona. Podobny kontrakt nie zezwala nam na używanie Reaction...

Odpowiedz

Rafał Sańda
Czytelnik

komentarz #2 wysłany: brak daty

Fakt ten niech sobie wezmą pod rozwagę wszyscy Ci, którzy twierdzą bądź twierdzili, że Amiga Inc. i Hyperion nie chcieli współpracować z developerami MorphOSa.

A coś w tej kwestii się zmieniło?

Odpowiedz

MDW
Czytelnik

komentarz #3 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #1

Genesi podpisało kontrakt bezpośrednio z Barthelem, Hype/AINC na szczęście nie udało się go powstrzymać.

Hehehehe. A zwolennicy OS4 probuja to przedstawic jako niesamowita "wielkodusznosc" duetu AI+Hyp. Zaklamanie godne mirco$oftu. Jak to mowia: "Kto z kim przystaje takim sie staje"

Odpowiedz

MDW
Czytelnik

komentarz #4 wysłany: brak daty

Juz nie moge sie doczekac powrotu komunikatow o braku walidacji

Odpowiedz

Jacek Rzeuski
Czytelnik

komentarz #5 wysłany: brak daty

Piękny artykuł o historii FFS i praktycznie kompletnie ani słowa o FFS2 poza ostatnim akapitem, w którym zresztą też nic konkretnego nie ma. Olaf się musi cholernie nudzić, że takie elaboraty tworzy.

Odpowiedz

MDW
Czytelnik

komentarz #6 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #5

Cala Amiga Inc jest oparta na pieknej historii

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #7 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #1

Genesi podpisało kontrakt bezpośrednio z Barthelem, Hype/AINC na szczęście nie udało się go powstrzymać.

Przestań zmyślać, przecież Barthel przekazał Wam FFS2 na długo przed powstaniem firmy Genesi.

Było to tak, że Barthel przygotowywał FFS2 jako file system dla nowej wersji systemu operacyjnego Amigi. Ponieważ plany były takie, że tym systemem będzie produkt Schmidta i spółki to Barthel przekazał Wam FFS. Później plany uległy zmianie, ale Barthel honorowo zostawił FFS do Waszej dyspozycji. Ot cała historia. A teraz próbujecie wmawiać ludkom pokroju MDW, że Hyperion z Amigą nie chcieli z Wami współpracować. A to nieprawda.

Odpowiedz

Albert Jasiński
Czytelnik

komentarz #8 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #7

Wogole dyskusja warta naszych polityków.
Takie same kłutnie można zobaczyć w telewizji. Lepper i Giertych sie gryzą z Rokitą i innymi o wejście do uni. Przecież i tak wiadomo że czy do uni wejdziemy czy nie to bez pozbycia się obecnych polityków i zastąpienia ich innymi w miarę normalnymi ... w Polsce będzie coraz większy syf.
Tak samo jest z Amigą .... co za różnica czy Morphos , czy AmigaOS4 ... skoro i tak ci programiści którzy jeszcze zostali uważają że nikogo nie potrzebują i sami wszystko zrobią najlepiej ... a najczęściej robią niewiele.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #9 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #8

Wogole dyskusja warta naszych polityków.

A może wolisz sytuację w której developerzy MorphOSa plotą androny i nikt na to nie reaguje? W porządku, ja mogę się nie odzywać, tylko nie pisz pod co drugim newsem, że czegoś tam nie rozumiesz.

Odpowiedz

Jacek Piszczek
Czytelnik

komentarz #10 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #7

"Honorowo zostawił", ale kasę wziął. Wytłumacz mi, proszę, co ma AINC/Hype do umów podpisanych między Genesi a Barthelem (Barthelem, NIE AINC/Hype)?

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #11 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #10

Nie jest wielką tajemnicą, że Hyperion po uzyskaniu licencji na wydanie systemu AmigaOS zgłosił się z propozycją współpracy do teamu MorphOSa. Przecież AmigaOS 4 to z początku miał być MorphOS, a wkład Hyperionu to miały być sterowniki 3D a potem ich oprogramowanie. Jak myślicie, skąd się wzięły te optymistyczne zapowiedzi Hyperionu, że AmigaOS 4 będzie dostępny w trzy miesiące po podpisaniu licencji z Amigą? Ano właśnie stąd. Hyperion naprawdę liczył, że uda im się dogadać ze Schmidtem i spółką. Przeliczyli się. Pokłosiem tych rozmów i rozpoczętej na moment współpracy jest właśnie FFS2 w MorphOSie.

Odpowiedz

MDW
Czytelnik

komentarz #12 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #11

To ja juz zupelnie nie wiem co tu jest grane. Widocznie sa dwie prawdy. Chyba przestane sie zupelnie emocjonowac ta cala Amiga i przestane wchodzic zupelnie na ami/mos-portale. Poprosze tylko jakiego zyczliwego zeby mnie poinformowal jak AmigaONE i OS4 trafia do normalnej sprzedazy. Wtedy wroce i zobacze co jest tak naprawde grane.

Odpowiedz

Albert Jasiński
Czytelnik

komentarz #13 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #9

Trochę mnie nie zrozumiałeś. Przez swoją wypowiedź chciałem wyrazić że z tak silnym lobbingiem (czy to morphosowym czy unijnym) walka jest często bezcelowa. Często lepiej się nie odzywać i przemilczeć oczernienie niż prostować gdyż przy braku argumentów Morphosowce gotowe nawet są wytoczyć argumenty typu: "tłumaczą się tylko winni".

Czas pokaże kto będzie żałował wyboru (ja zdaję się być skazany na OS4 z racji posiadanego sprzętu więc wybór mnie ominie

Twoim zadaniem jako dziennikarza serwisu komputerowego jest przedewszystkim donosić o zdażeniach, a nie kłucenie się z komentującymi. Jeżeli komentujący są w stanie przekręcić sęs twojej wypowiedzi to może to twój tekst był za mało zwięźle i konkretnie napisany i pozostawiał zbyt wiele do własnej interpretacji ... z czego twoi przeciwnicy skożystali.

Odpowiedz

Kornel Lesinski
Czytelnik

komentarz #14 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #8

skoro i tak ci programiści którzy jeszcze zostali uważają że nikogo nie potrzebują i sami wszystko zrobią najlepiej ... a najczęściej robią niewiele.

Co to za gadanie? Powstaly dwa a nawet trzy systemy operacyjne na amigeppc. Nie nazwal bym tego "robieniem niewiele".
Owszem, mogli by pracowac nad jednym os'em, ale jak widzisz ludzie maja tendencje do nienawidzenia sie i na to sie nic nie poradzi; z definicji nie mozna miec kilku najmądrzejszych osób w jednym zespole

Odpowiedz

Albert Jasiński
Czytelnik

komentarz #15 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #14

Powstały trzy systemy i każdy z nas powinien się zastanowić czy nie wybrać czwartego Poważnie mówiąc to czarno widzę bo kto będzie pisał normalne oprogramowanie jeżeli wszyscy najlepsi programiści skupili się na pisaniu systemów operacyjnych (co wcale szybko nie idzie).Tym co twierdzą że po wydaniu OS4 czy MOSa programiści zajmą się oni innymi projektami należy przypomnieć że na MOS1.0 i OS4 praca nad rozwojem systemów operacyjnych się nie konczy. Więc albo to wszystko będzie się rozwijało powoli i programiści będą dzielić swoje siły pomiędzy różnymi projektami albo rozwój systemu stanie żeby dać troche profesjonalnego softu pod ten system (nie mówie tu o rekompilacjach z amigi ale o zupełnie nowym oprogramowaniu choćby o prawdziwym odpowiedniku Photoshopa , o Corelu nie ma co marzyć Gdzie w tym wszystkim owo zajmowanie się duperelami ? Wdawanie się w spory to nic takiego bo jakoś trzeba się relaksować. Jednak nie wszystko w Systemie operacyjnym jest potrzebne od razu. Nie wiem jak OS4 ale patrząc na MOSa to wydaje się że wszystkie siły idą w gwizdek zwany Ambientem - a to przecież ma być tylko odpalarka do programów. Podstawy os4 potrzebne do działąnia na ppc dopiero powstają jednak myślę że sporo softu wodotryskowego też niepotrzebnie było przepisywane.

Odpowiedz

Robert Gaudyn
Czytelnik

komentarz #16 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #4

Juz nie moge sie doczekac powrotu komunikatow o braku walidacji

Ciekawa sprawa, że nie pomysleli aby te "usprawnienie" usunąć w nowej wersji FFS. IMHO lepiej jakby się dogadali z twórcą SFS'a i użytkownicy OS4 mieli by przynajmniej jakiś wybór na dzieńdobry (teraz też mają, ale SFS nie jest składnikiem systemu).

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #17 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #16

IMHO lepiej jakby się dogadali z twórcą SFS'a i użytkownicy OS4 mieli by przynajmniej jakiś wybór na dzieńdobry (teraz też mają, ale SFS nie jest składnikiem systemu).

SFS jest składnikiem AmigaOS 4.

Odpowiedz

Albert Jasiński
Czytelnik

komentarz #18 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #17

Cieszę się że SFS jest w OS4 może to że jest oficjalnym FSem w nowym systemie jakoś mnie do niego przekona. Jak narazie mam poważne obawy w stosunku do wynalazków tego typu. Poza FFSem już wszystko mi padało (AFS, PFS2 i 3 oraz jakiś pierwszy SFS). Dlatego też wolę narazie pozostać przy FFSie.

Odpowiedz

Jacek Rzeuski
Czytelnik

komentarz #19 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #18

Mnie się FFS posypał więcej razy niż SFS. Tyle, że pady FFS łatwiej naprawić.

Odpowiedz

Rafał Sańda
Czytelnik

komentarz #20 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #11

ROTFL. Friedenowie wielokrotnie publicznie pisali, że W3D na MorphOSa nie przeportują. Dlatego właśnie developerzy MorphOSa sami zabrali się za pisanie emulacji W3D.

Odpowiedz

Rafał Sańda
Czytelnik

komentarz #21 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #12

Widocznie sa dwie prawdy.

Ja dostrzegam też hipokryzję. I bezczelność.

Odpowiedz

MDW
Czytelnik

komentarz #22 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #20

developerzy MorphOSa sami zabrali się za pisanie emulacji W3D

I z tego co slyszalem niejednokrotnie wyszlo to im nadzwyczaj dobrze. Tak samo zreszta jak i OpenGL, ktory jest jak narazie najlepszym na Amidze.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #23 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #20

Friedenowie wielokrotnie publicznie pisali, że W3D na MorphOSa nie przeportują.

A jakby tego nie napisali wielokrotnie publicznie to sami byście na to nie wpadli?

Ja mogę Wam kilka rzeczy w takim razie podpowiedzieć, np. to że Olaf Barthel nie przekompiluje swojego stosu TCP/IP na MorphOSa, Stefan Robl nie przekompiluje application.library, Stefan Haeuser nie przekompiluje AmigaInput.library, Stephan Rupprecht nie przekompiluje NotePada, nie dostaniecie również AmiPDF, stosu USB i kilku innych rzeczy wchodzących w skład systemu AmigaOS. I nie ma potrzeby, aby o tym pisać wielokrotnie publicznie, gdyż jak wiadomo system AmigaOS to produkt komercyjny i nie składa się z oprogramowania typu freeware, shareware, opensource.

Czemu się zatem dziwisz, że API 3D systemu AmigaOS nie zostanie przeportowane dla MorphOSa?

Odpowiedz

Jacek Piszczek
Czytelnik

komentarz #24 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #23

No to gdzie ta współpraca ze strony AINC/Hype?

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #25 wysłany: brak daty w odpowiedzi na komentarz #24

Patrz komentarz #11 tam odpowiedź znajdziesz.

Odpowiedz

Marcin Zając
Czytelnik

komentarz #26 wysłany: brak daty

lol.. to naprawde jest powod do dumy... a kiedy na mosie czy aos vsti czy dx... nigdy?))

Odpowiedz

Discord
Online: 14
 • a...a...
 • Adam_MAdam_M
 • AmiKitAmiKit
 • Archi-TECHArchi-TECH
 • CizarCizar
 • DobrowitDobrowit
 • IMPBotIMPBot
 • Janusz82Janusz82
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
 • Marek_BMarek_B
 • spazmaspazma
 • SZAMANSZAMAN
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy
Najpopularniejsze
Wybierz ikonę