Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2005-02-02 00:00, Autor: kb, Kategoria: Oprogramowanie, Liczba wyświetleń: 2803

A A A

Zamienniki Workbencha - prace już trwają

Trwają prace nad zamiennikami systemowego Workbencha. Programiści tworzący Scalosa usuwają ze źródeł wstawki w assemblerze zamieniając je na język C, co pozwoli na skompilowanie natywnej wersji programu dla AmigaOS 4 przy użyciu popularnego kompilatora GCC, którego najnowsze wersje dostępne są dla systemu Amigi.

Warto nadmienić, że drugim zamiennikiem nad którym trwają prace jest Directory Opus Magellan II. Tym razem natywną wersję dla AmigaOS 4 szykuje szwedzka firma Guru Meditation, która rozpoczęła już kampanie reklamową nowej wersji Magellana. Tylko czy ten program trzeba jeszcze amigowcom reklamować?


Dodaj komentarz

Discord (online: ) «»
Online: 10
 • Archi-TECHArchi-TECH
 • BenedyktBenedykt
 • CizarCizar
 • HengHeng
 • IMPBotIMPBot
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
 • MaaG^dAMaaG^dA
 • Marek_BMarek_B
dołącz do kanału »
Paweł Stefański
Czytelnik

komentarz #1 wysłany: 2005-02-02 20:31

To to juz przesada. Programisci Scalosa tylko dlatego czyszcza kod poniewaz chca zrobic nawtywna wersje scalosa dla MorphOS'a, a to tylko dlatego ze dostali ODW. Jak sie kiedys odwaza i ktos kiedys z obozu os4 bedzie mial checi miec to na os4 to bedzie musial prosic o zrodelka zeby to dopiero wtedy skompilowac pod os4. Z tym ze cienko to widze poniewaz niektore programy z mos'a/os3.x "portuja sie" juz dluzej niz "two weeks".

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #2 wysłany: 2005-02-02 21:13 w odpowiedzi na komentarz #1

To to juz przesada. Programisci Scalosa tylko dlatego czyszcza kod poniewaz chca zrobic nawtywna wersje scalosa dla MorphOS'a

Na stronie Scalosa można przeczytać:
Scalos is NOT dead! Indeed, lots of changes have have been done under the hood. An entirely CVS-based source repository and build system has been setup, all ASM code in Scalos core components has been replaced by C code, and many code modifications have been done to allow building with GCC, as a preparation for future OS4

Ach, zapomniałbym, system o którym Ty wspominasz też jest tam uwzględniony, ale dopiero za systemem operacyjnym Amigi. Nie wierzysz? Wejdź na stronę programu Scalos i sprawdź sam.

Odpowiedz

Paweł Stefański
Czytelnik

komentarz #3 wysłany: 2005-02-02 21:39 w odpowiedzi na komentarz #2

wiesz ja wiem co tam pisze... mialem wspomagac scalos team w portowaniu ale jakos braki czasowe nie pozwalaja. z tym ze oni nie maja dostepu do os4 (chyba ze chodzi na 030+aga albo tym podobne), maja za to dostep teraz do pegazosa2 i systemu MorphOS w wersji 1.4.2. To chyba o czyms swiadczy. A to ze napisali najpierw os4...zreszta jak cos wyjdzie zobaczymy.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #4 wysłany: 2005-02-02 21:49 w odpowiedzi na komentarz #3

zreszta jak cos wyjdzie zobaczymy

A jak nie wyjdzie to dla Amigi straty nie będzie. Jest Workbench, będzie Magellan. Scalos jest nam równie potrzebny jak jeszcze jeden program do oglądania filmów. Co innego Twoja platforma, ale ponieważ to nie temat na ten serwis, więc drążyć dalej nie będę.

Odpowiedz

Mariusz Barczyk
Czytelnik

komentarz #5 wysłany: 2005-02-02 21:54 w odpowiedzi na komentarz #2

Bardzo zgrabnie uciales ten cytat powodujac przy tym zburzenie gramatycznej konstrukcji ostatniego zdania. Przeczytaj sobie jeszcze raz koncowke i zobacz jak to brzmi. Zapomniales o tym: or MorphOS versions. Piekna manipulacja... BTW Mam do Ciebie prosbe: napisz slowo "MorphOS".

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #6 wysłany: 2005-02-02 22:21 w odpowiedzi na komentarz #5

Piekna manipulacja...

Wiem Drogi redaktorze. Twój redakcyjny kolega Marcin wspomina o tym pod każdym newsem. Nie będę zaczynał kolejnej dyskusji "To jest serwis o Amidze, dlatego piszemy o Amidze". Nie będę pisał, że na serwisie, którego redaktorem jesteś pojawił się news pt "Scalos dla MorphOS-a - prace już trwają" i dlaczego z tytułu usunięto system Amigi i czy to aby nie jest manipulacja. Nie będę się pytał dlaczego pisząc newsa o wersji E-UAE dla systemu (specjalnie dla Ciebie) MorphOS Twój serwis nie podaje, że powstała w oparciu o źródła dla Amigi i czy to nie jest czasem nierzetelne. Nie zajmują mnie takie sprawy. Po prostu się trochę różnimy. Może dlatego ja wciąż używam Amigi, a Ty najeżdzasz na ten komputer i każdego kto się nim zajmuje przy byle okazji.

Odpowiedz

MisterQ
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #7 wysłany: 2005-02-02 23:14 w odpowiedzi na komentarz #6

A miałem się nic nie już odzywać...

"Scalos dla MorphOS-a - prace już trwają" i dlaczego z tytułu usunięto system Amigi i czy to aby nie jest manipulacja.

Cytat ze strony Scalosa: "The Scalos development team finally has received an ODW donation from Genesi in order to support development of a native MorphOS version. Porting already has started, and we are making good progress." Gdzie tu mowa o tym, że równolegle powstaje wersja pod OS4? Jedyne co w tej kwestii pisze to: "Scalos core components has been replaced by C code, and many code modifications have been done to allow building with GCC, as a preparation for future OS4 or MorphOS versions.". I w tym kontekście informację o rozpoczęciu prac nad portem pod MorphOSa nazywasz manipulacją? Nawet tu ktoś zauważył tą drobną "nieścisłość" o pracach nad scalosem pod os4... Może w tym momencie powinieneś rozważyć usunięcie z newsa scalosa, ze względu na to iż został w taki sposób splamiony MorphOSem, a nie uchodzi przecież by na "jedynym prawdziwym amigowym portalu" informowano o czymś co bardziej w kierunku MorphOSa zmierza niż ku OS4?

Nie będę się pytał dlaczego pisząc newsa o wersji E-UAE dla systemu (specjalnie dla Ciebie) MorphOS Twój serwis nie podaje, że powstała w oparciu o źródła dla Amigi i czy to nie jest czasem nierzetelne.

Przyganiał brudny kocioł garnkowi?

Po prostu się trochę różnimy.

I całe szczęście Pane, całe szczęście!

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #8 wysłany: 2005-02-02 23:26 w odpowiedzi na komentarz #7

A miałem się nic nie już odzywać...

Wiedziałem, że nie przepuścisz i pod tym newsem również oznaczysz swoją obecność.

Odpowiedz

MisterQ
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #9 wysłany: 2005-02-02 23:39 w odpowiedzi na komentarz #8

Wiedziałem, że nie przepuścisz i pod tym newsem również oznaczysz swoją obecność.

A dlaczego mam sobie żałować pstryka w nos Ojca Dyrektora?

Odpowiedz

Przemysław Apollo
Czytelnik

komentarz #10 wysłany: 2005-02-02 23:51 w odpowiedzi na komentarz #7

Nie będę się pytał dlaczego pisząc newsa o wersji E-UAE dla systemu (specjalnie dla Ciebie) MorphOS Twój serwis nie podaje, że powstała w oparciu o źródła dla Amigi i czy to nie jest czasem nierzetelne.

Przyganiał brudny kocioł garnkowi?No tylko, że nikt nie podniósł lamentu na PPA, że nie ma wzmianki o źródłach z OS4 a tu kilku oburzonych brakiem wazmianki o MOSowych korzeniach MPlayera było.
Chyba, że "czerwoni" są mniej upierdliwi od "niebieskich"?

Odpowiedz

MisterQ
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #11 wysłany: 2005-02-03 00:07 w odpowiedzi na komentarz #10

Równie dobrze można powiedzieć że jedni są przyzwyczajeni do manipulacji na tyle, że na nią nie reagują, bardziej niż inni...

Odpowiedz

Mufa
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #12 wysłany: 2005-02-03 00:51

Ludzie o co cała ta dyskusja. Nie rozumiem tej euforii mosowców z powodu natywnego Scalosa. Przecież osoba stojąca z boku przeczyta to jako "Ambient jest do d..., a w dodatku na GPL, ale udało nam się znaleźć ostatnią deskę ratunku"
Myślicie że osoba używająca OS4, naprawdę zmartwi się faktem że ewentualnie Scalos mógłby nie wyjść pod nowy AOS. Dla mnie jak i chyba dla każdego użytkownika AmigaOS 4.0, jasne jest że nowego systemu używa się między innymi po to aby uwolnić się od łatek i zamienników, a nie po to aby dalej być na nie skazanym.

Odpowiedz

Mariusz Barczyk
Czytelnik

komentarz #13 wysłany: 2005-02-03 08:02 w odpowiedzi na komentarz #6

Wiem Drogi redaktorze.

Ja tu nie pisze jako Redaktor PPA tylko jako Mariusz Barczyk i jako taki sie podpisuje, wiec nie rozumiem co ma piernik do wiatraka.

MorphOS

Naprawde potrafisz? Niesamowite. BTW w tagach meta eXeca tez jest to przebrzydle slowo.

E-UAE

O ile pamietam to nigdzie nie bylo podane, ze calosc zostala oparta na kodzie Linuxowym. Poza tym od bardzo dawna w zrodlach UAE jest katalog 'amiga' z kodem na OS3.x i pewnie obie wersje byly oparte na nim.

a Ty najeűdzasz na ten komputer i kaűdego kto sië nim zajmuje przy byle okazji

"Mama! A on zabral mi lizaka!"... Widac, ze slabo mnie znasz, bo zyje w zgodzie z "czerwonymi" i czesto z nimi rozmawiam. Na Amige jak to nazwales nie najezdzam, bo nie mam powodu, ale za to najezdzam na proby delikatnie mowiac nagianania prawdy jak to bylo w tym newsie.
Wracajac do tematu to malo tego, ze Scalos jest portowanty aktualnie TYLKO na MOSa to wersja dla OS4 stoi pod znakiem zapytania, bo jak na razie nie ma komu jej robic.

Teraz pewnie powiesz jak inni: "mamy boskiego Workbencha i bedziemy miec Magellana to po co nam jakis lamerski Sclaos?".

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #14 wysłany: 2005-02-03 10:05 w odpowiedzi na komentarz #13

za to najezdzam na proby delikatnie mowiac nagianania prawdy jak to bylo w tym newsie

Zacytuj zdanie z tego newsa, w którym jest napisana nieprawda.

Odpowiedz

MaaG^dA
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #15 wysłany: 2005-02-03 11:07 w odpowiedzi na komentarz #12

Dla mnie jak i chyba dla każdego użytkownika AmigaOS 4.0, jasne jest że nowego systemu używa się między innymi po to aby uwolnić się od łatek i zamienników, a nie po to aby dalej być na nie skazanym.

Wiesz.. jest pewna różnica. Faktycznie - jak chcesz coś w Workbenchu zmienić - to musisz go łatać. Scalos jako taki ma budowę modułową - więc o łataniu trudno mówić - bo sobie bierzesz te moduły które Ci odpowiadają... (A to że Scalos łata to i owo w OS3.x to raczej konieczność - co nie znaczy że tak samo się będzie diało pod innymi wiodącymi amisystemami...).

Odpowiedz

Paweł Stefański
Czytelnik

komentarz #16 wysłany: 2005-02-03 11:43 w odpowiedzi na komentarz #12

Wiesz mozecie miec i tysiac magellanow ale po co pisac ze bedzie scalos jak koles napisal ze czysci kod. CZy to od razu oznacza ze bedzie scalos na os4 lub na mos'a? Dla mnie nie. Jednak dobrym znakiem dla mosowiec jest to iz ten koles dostal Pegaza2 wiec od razu rzuca sie na mysl ze wersja na MorphOS'a bedzie.... I tylko o to tu chodzi, o nic wiecej. O sprostowanie informacji podanej przez ten serwis.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #17 wysłany: 2005-02-03 12:34 w odpowiedzi na komentarz #16

I tylko o to tu chodzi, o nic wiecej. O sprostowanie informacji podanej przez ten serwis.

Pokaż zdanie w newsie, które jest nieprawdziwe, to oczywiście będzie korekta.

Odpowiedz

Tomasz Kaczanowski
Czytelnik

komentarz #18 wysłany: 2005-02-03 12:45 w odpowiedzi na komentarz #17

Pokaż zdanie w newsie, które jest nieprawdziwe, to oczywiście będzie korekta.
Nie ma zdania nieprawdziwego, ale pewne niedopowiedzenia powoduja niewlasciwe rozumienie tresci newsa. To tak jakbys podal: Nasz zawodnik zajal bardzo dobre drugie miejsce w wyscigu, natomiast zawodnik ktorego bardzo nie lubimy byl przedostatni. I nie podal informacji, ze biegaczy bylo 2 to tez nikt Tobie nieprawdy zarzucic nie moze, ale wprowadzanie w blad i owszem

Odpowiedz

baderman
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #19 wysłany: 2005-02-03 12:53 w odpowiedzi na komentarz #14

<B>za to najezdzam na proby delikatnie mowiac nagianania prawdy jak to bylo w tym newsie</B> <P>Zacytuj zdanie z tego newsa, w którym jest napisana nieprawda.

półprawda brzmi lepiej. Dodam że w meta siedzi jeszcze: winuae i amithlon, cóż za nieamigowość.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #20 wysłany: 2005-02-03 17:03 w odpowiedzi na komentarz #18

Nie ma zdania nieprawdziwego

A to pech, bo chętnie bym taką nieprawdę poprawił.

Właściwie to powinien być koniec dyskusji, ale z ciekawości...

pewne niedopowiedzenia powoduja niewlasciwe rozumienie tresci

...chętnie się dowiem jakie niedopowiedzenia spowodowały niewłaściwe zrozumienie przez Ciebie treści newsa. Zrób wszystkim przyjemność i opisz to ze szczegółami.

Odpowiedz

Piotr Zadora
Redaktor

komentarz #21 wysłany: 2005-02-03 17:14

Czasem mam wrażenie, że w tym całym sporze o treść newsów na Exec'u chodzi o wprowadzenie swoistej poprawności politycznej. O rzetelność dawno już przestało chodzić, skoro konkurencyjny portal o przewadze koloru niebieskiego w tle, stosuje podobne niedomówienia. Pytanie do tzw. "niebieskich", czy naprawdę chcecie abyśmy zaczęli skrupulatnie weryfikować treść waszych newsów i wytykać Wam wszystkie niedopowiedzenia? Zdaje się, że Rafał już zaczął to robić ale dla mnie to strata czasu (i proszę nie pisać, że przyzwyczaiłem się do jakiejś manipulacji).

Odpowiedz

Marcin Libicki
Czytelnik

komentarz #22 wysłany: 2005-02-03 20:03 w odpowiedzi na komentarz #21

Wydaje mi sie, ze ktos tu nie rozumie slowa pisanego. Przesledzmy tresc newsa:

Trwają prace nad zamiennikami systemowego Workbencha.

Prawda.

Programiści tworzący Scalosa usuwają ze źródeł wstawki w assemblerze zamieniając je na język C,

Prawda.

co pozwoli na skompilowanie natywnej wersji programu dla AmigaOS 4 przy użyciu popularnego kompilatora GCC, którego najnowsze wersje dostępne są dla systemu Amigi.

To tez jest prawda, a jedynym problemem jaki powstal jest fakt, ze w glowach niektorych osob wyrazenie "co pozwoli na skompilowanie (...) dla AmigaOS 4" zostalo odebrane jako "co spowodowalo, ze tworzymy (...) dla AmigaOS 4".

Kojarzycie roznice? Przeciez to Wam sie skojarzylo, a nie Konrad napisal.

Odpowiedz

Mariusz Barczyk
Czytelnik

komentarz #23 wysłany: 2005-02-03 20:27 w odpowiedzi na komentarz #21

Poprosze, wiec o przyklady rzekomych niedomowien na PPA.

Jezeli znajdujesz jakies bledy w naszym portalu to bardzo prosze o ich zgloszenie. Na pewno zostana wziete pod uwage.

Odpowiedz

rzookol
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #24 wysłany: 2005-02-03 20:37

kolejne pustosłowie o braku informacji o mosie, moim zdaniem news może być. wiadomo przecież że scalos powstaje na pegazie dla mosa i że po oczyszczeniu źródeł z asma dodatkowo może powstanie wersja dla os4. tak samo co do newsa o mplayerze też nie trzeba było pisać, ze powstał ze źródeł mosowych (choć oczywiscie można było ale to już prawo redaktorów). jedynymi newsami w których jednak redaktorzy powinni wspomnieć o mosie są realease programow pod mosa/os4/ppc/wup.

Odpowiedz

winko
konto zablokowane
lub usunięte
Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #25 wysłany: 2005-02-03 23:09 w odpowiedzi na komentarz #24

moze powstanie wersja dla os a moze politycy beda kiedys uczciwi? - juz wiesz o co chodzi i dlaczego nie masz racji piszac "pustoslowie" ?

Odpowiedz

Miłosz Staszewski
Czytelnik

komentarz #26 wysłany: 2005-02-04 09:02 w odpowiedzi na komentarz #23

Poprosze, wiec o przyklady rzekomych niedomowien na PPA.
Jezeli znajdujesz jakies bledy w naszym portalu to bardzo prosze o ich zgloszenie. Na pewno zostana wziete pod uwage.

W newsie o AHI Krashana również wybiórczo potraktowano platformy natywne i nie uwzględniono wersji AmigaOS-x86be (Amithlon native). W komentarzach zaraz się pojawiła moja dopowiedź.


Obydwu portalom trzeba za wszelką cenę "zniesienia ukrtytej cenzury". Nawet kosztem generowania flame'ów w komentarzach. Ciekaw tylko jestem, która załoga będzie na tyle odważna żeby poczynić ten krok jako pierwsza.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #27 wysłany: 2005-02-04 10:52 w odpowiedzi na komentarz #26

Ja to rozumiem tak - PPA jest czyms w rodzaju PAP (Polskiej Agencji Prasowej) i pisze o wszystkim, bez emocjonalnego zaangazawania sie w jakakolwiek opcje, a my odwrotnie - jestesmy serwisem zaangazowanym, piszemy tylko i wylacznie o komputerach Amiga i systemie AmigaOS. Mysle, ze to dobrze, ze oba serwisy sa inne.

Odpowiedz

Tomasz Kaczanowski
Czytelnik

komentarz #28 wysłany: 2005-02-04 13:02 w odpowiedzi na komentarz #27

Ja to rozumiem tak - PPA jest czyms w rodzaju PAP (Polskiej Agencji Prasowej) i pisze o wszystkim, bez emocjonalnego zaangazawania sie w jakakolwiek opcje, a my odwrotnie - jestesmy serwisem zaangazowanym, piszemy tylko i wylacznie o komputerach Amiga i systemie AmigaOS. Mysle, ze to dobrze, ze oba serwisy sa inne.
Czyli jesli dobrze zrozumialem, jestescie jak "Nie" ?

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #29 wysłany: 2005-02-04 13:31 w odpowiedzi na komentarz #28

Można wyciągnąć pewne podobieństwa, chociaż są też znaczne różnice. Na przykład nie posługujemy się językiem, który jest charakterystyczny dla tygodnika "Nie".

Jeśli chcesz możesz też wyciągnąć pewne podobieństwa z Radiem Maryja lub z innymi organizacjami, które łączą ludzi o podobnych poglądach i zainteresowaniach. Oczywiście wybierzesz te, które są w Twoim przekonaniu jak najgorsze lub takie z których (chcąc być modnym i dowcipnym) należy sobie żartować.

Odpowiedz

Discord
Online: 10
 • Archi-TECHArchi-TECH
 • BenedyktBenedykt
 • CizarCizar
 • HengHeng
 • IMPBotIMPBot
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
 • MaaG^dAMaaG^dA
 • Marek_BMarek_B
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy
Najpopularniejsze
Wybierz ikonę