eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA
MAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

poniedziałek, 18. grudnia, 2017, 03:56

Dodano: 2000-10-27 00:00, Kategoria: Sprzęt, Liczba wyświetleń: 811

A A A

Gdzie dwóch się bije...

Ostatnio mieliśmy kolejną batalię między dwoma producentami kart ze slotami PCI dla Amigi - firmą Elbox, której MediatorPCI działa już u wielu użytkowników, oraz firmą DCE, która oprócz obrazków swojego G-Rexa nie pokazała nic więcej. Ale jak mówi stare przysłowie: "gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta."

Z sytuacji tej skorzystała firma Eyetech, która ostatnio zginęła troszkę w cieniu dwóch ścierających się ze sobą "tytanów". Eyetech weszła w porozumienie z Amiga Inc. w sprawie komputera AmigaOne opartego na procesorze PowerPC. Dzięki temu, już w pierwszym kwartale następnego roku (a developerzy jeszcze w tym roku) będziemy mogli kupić płytę, która umożliwi nam pracę pod systemem AmigaDE jak i pozwoli zachować zgodność z linią Classic. Mowa tu o AmigaOne PPC 1200 i AmigaOne PPC 4000 - płytach, które będą współdziałały, kiedy zajdzie taka potrzeba, z obecnymi płytami głównymi Amigi 1200 i 4000. Oficjalna konfiguracja kart z firmy Eyetech przedstawia się następująco:

  • 6 slotów PCI (na dwóch szynach)
  • 1 slot AGP
  • 1 slot na kartę procesorową z G3/G4 (zgodna z kartą do PowerMaca)
  • 2 sloty na moduły pamięci SO-DIMM
  • dodatkowo karta PCI z USB 1.0, kontrolerem IDE/ATAPI/UDMA i kontrolerem Ethernetu

Jeśli chcielibyśmy aby sprzęt ten sprostał pełnym wymaganiom AmigaOne należy dodać do niego kartę graficzną firmy Matrox, kartę dźwiękową na układzie EMU10k1, modem 56k, Firewire/IEEE 1394, dysk twardy i CDROM lub DVD. W ten sposób, stopniowo od wysłużonej, starej Amigi możemy dojść do nowoczesnego zestawu pracującego z najnowszym systemem AmigaDE.


Dodaj komentarz

Konkurs: Jaki sprzęt jest na obrazku [pytanie 10]? «»

Prosimy o podanie odpowiedzi jak nazywa się sprzęt który jest na tym obrazku (może to być fragment tego urządzenia):

Zaloguj się, aby uczestniczyć w konkursie. Na trzy pierwsze odpowiedzi czekamy do: 2017-12-18 20:20 Informacje na temat nagród oraz regulamin konkursu znajdziecie tutaj.
Pytanie 9 (Subway):
  1. SKOLMAN_MWS - 3 pkt
  2. waldiamiga - 2 pkt
  3. philipo - 1 pkt
AmigaOS.pl

Polecamy
Najpopularniejsze