Wykorzystując Mac On Linux zainstalowałem na mojej micro Amidze system operacyjny Mac OS X (w trzy płytowej wersji 10.3). Wymagania sprzętowe tego systemu są niesamowite - minimum 128 MB RAM, procesor G3 i... około 3 GB wolnego miejsca na twardym dysku! Zdecydowanie nie jest to system, który potrafi dostosować się do sprzętu.
Dodano: 2005-06-01 00:00, Autor: st, Kategoria: Emulacja, Liczba wyświetleń: 4913
Micro Amiga One - moje boje z Mac OS X
Na szczęście okazało się, że po wyrzuceniu lokalizacji (700 MB!) i sterowników do drukarek (1.1 GB!!!), można zejść do około 1 GB. Wygląd nowego MacOS'a jest jednak również niesamowity! Największe wrażenie robi oczywiście słynny "pływający" dock na dole ekranu. Na tym obrazku prezentuję demo wersję znanego nam wszystkim programu Papyrus uruchomioną na mojej Amidze właśnie pod MacOSX - można dosyć swobodnie wprowadzać tekst i uzupełniać go o grafikę. Ogólnie ten system oprócz tego, że jest przeładowany grafiką, stanowi swoiste polączenie starego MacOS (osoby zaznajomione z 7-ką, 8-ką lub 9-ką, szybko połapią się o co chodzi) z rozwiązaniami znamymi z Linuxa (pojawiają się konsole, terminale, pakiety do zainstalowania itd.). Można się przyzwyczaić do Mac OS X i pewnie niektórzy z Was codziennie z niego korzystają, ja jednak po zresetowaniu komputera, gdy po 15-tu sekundach pojawia się mój ukochany Workbench, oddycham z ulgą i za każdym razem jeszcze bardziej doceniam geniusz twórców AmigaOS.
-
komentarz #1 wysłany: 2005-06-01 17:36
Jak z szybkością tego systemu na G3/800?
Czy można za pomocą MOLa (niekoniecznie na MacOSX) zagrać np. w Warcraft III?
-
komentarz #2 wysłany: 2005-06-01 17:47 w odpowiedzi na komentarz #1
Szybkosc - tak jak napisalem, moglem swobodnie edytowac dokument w Papyrusie, wiec system moze miec zastosowanie dla nowych tego typu programow, ktore czesto sie pojawiaja. Gry - niestety MOL nie obsluguje akceleracji 3D, a jej wymagaja chyba wszystkie nowe gry dla MacOSXa. Do gier mam druga partycje z MacOS9 - jest troche starszych wspanialych pozycji dla tego systemu - http://www.stud.ntnu.no/~kayare/a1/molsoft.html Niby mozna uruchamiac aplikacje z 9-ki pod OSX, ale dzialaja wtedy wolniej niz pod 9-tka - nie wiem jak to wyglada na prawdziwym Macu?
-
komentarz #3 wysłany: 2005-06-01 19:40
noszę się z zamiarem napisania artka o MOLu (pegasos i macos9.2PL ), może by połączyć siły i zrobić jakąś stronę w ramach projektu Hi-Toro o emulacji power maców?
btw. LightWave 6.5 działa nieźle
-
komentarz #4 wysłany: 2005-06-01 21:06 w odpowiedzi na komentarz #3
Jestem otwarty na taka wspolprace i mam pelny dostep do strony Hi-Toro, na ktorej mozemy jej wyniki umiescic. Mysle, ze dalsza dyskusje nalezy przeniesc na grupe Hi-Toro (zdaje sie, ze sa tam rowniez inni uzytkownicy macow i emulowanych macow ppc), a jak cos z tego wyjdzie to pochwalimy sie na portalach.
-
komentarz #5 wysłany: 2005-06-02 00:48
OS X to połączenie Darwina i Aqua. Darwin jest robiony na bazie FreeBSD i jest zgodny ze specyfikacją POSIX.
Kłóciłbym się, że ten system jest tylko przeładowany grafiką. System został napisany od "zera". Kompatybilność z wcześniejszymi wersjami ma zapewnioną przez to, że ma w "sobie" wersję 9.x która jak już pewnie wiesz odpalana jest za pierwszym razem gdy korzystasz ze starego softu nie pisanego pod 10.x.
Co do ostatniego zdania - szacunek dla twórców za "lekkość" AmigaOS (i jemu podobnych), bo imho w niczym więcej nie dorównuje(ą) on(e) osX.
No, ale to dwa jakże różne systemy i światy.
Pozdrawiam.
-
komentarz #6 wysłany: 2005-06-02 01:11 w odpowiedzi na komentarz #5
To jest tekst z punktu widzenia czlowieka, ktory cale zycie spedzil przy AmigaOS. Ostatnie zdanie nalezy wiec traktowac zgodnie z przyslowiem - wszedzie dobrze, ale w domu najlepiej. Rowniez serdecznie pozdrawiam!
-
komentarz #7 wysłany: 2005-06-02 21:28 w odpowiedzi na komentarz #5
Co do ostatniego zdania - szacunek dla twórców za "lekkość" AmigaOS (i jemu podobnych), bo imho w niczym więcej nie dorównuje(ą) on(e) osX.
No, ale to dwa jakże różne systemy i światy.
po prostu os9 jest tak toporny, wolny i przestarzały (nawet nie wiem z czym to porównywać ) że wprowadzenie całkowicie nowego systemu jakim jest osX nie spowodowało niechęci makowców (z amigaos jest trochę inaczej bo jednak coś można na tym zrobić a po drugie jest bardzo szybki).
-
komentarz #8 wysłany: 2005-06-03 00:45 w odpowiedzi na komentarz #6
A uruchomiles skype, kadu, iphoto, itunes, idvd, toast titanium... moze jakis inny soft, moze jakas przegladarke safari, firefox, opera, moze p2p? moze office, albo przynajmniej open office? A moze jakies gry np. takie proste starocie jak call of duty, czy medal of honor. Raczej nie. Jesli najwieksza zaleta komputera ma byc to, ze lokalizacja (ktorej jeszcze oficjalnie nie ma) zajmuje 50KB, to gratuluje. Gratuluje dobrego samopoczucia. pozdrawiam
-
komentarz #9 wysłany: 2005-06-03 13:54 w odpowiedzi na komentarz #8
Jesli najwieksza zaleta komputera ma byc to, ze lokalizacja (ktorej jeszcze oficjalnie nie ma) zajmuje 50KB, to gratuluje.
Nie to zebym sie czepial, ale chyba lokalizacja SYSTEMU a nie komputera?
-
komentarz #10 wysłany: 2005-06-03 18:30 w odpowiedzi na komentarz #8
Jezeli dyskutujemy o calym komputerze to prosze bardzo:
GG - swietne i stale rozwijane (dzieki MiniQ!) AmiGG lub Jabberwocky pod AmigaOS, a gdy siedze pod Linuxem - PSI,
zdjecia/obrazki i mp3 - tutaj AmigaOS rzadzi szybkosciowo na G3/G4, a oprogramowania nie brakuje,
DVD i aviki - odtwarzanie i pakietowe nagrywanie pod AmigaOS 4, normalne nagrywanie DVD pod Linuxem,
nagrywanie CD-R - tylko pod AmigaOS (MakeCD robi to szybko i pewnie),
przegladarka - jesli IB lub AWeb nie wyrabia to najnowsza Mozilla FireFox pod Debianem na pewno da rade,
office - WW7 zdecydowanie wystarczy mi do prostych domowych dokumentow, a do skladania trudniejszych rzeczy zawsze pod reka mam PageStreama - w razie problemow z jakims dokumentem z excela lub worda pod Linuxem jest OpenOffice, teksty jednak i tak zawsze pisze pod cedem, gdyz tam mam najwieksza swobode,
gry - akurat Medal of Honor pokazywalem w sobote na Amimajowce pod AmigaOS 4 na emulatorze PSXa.
Jak widzisz spolka AmigaOS & Debian nie jest taka zla. MacOS 7, 8 i 9 zawsze traktowalem i traktuje tylko jako podkladke pod gry, ktorych nie bylo dla Amigi. MacOSX traktuje jako ciekawostke - dla mnie to zdecydowany przerost formy nad trescia. Najprostrze rzeczy sa zawsze najlepsze, taka jest juz moja mentalnosc amigowca i nic na to nie poradzisz.
-
komentarz #11 wysłany: 2005-06-05 12:56 w odpowiedzi na komentarz #10
Najprostrze rzeczy sa zawsze najlepsze, taka jest juz moja mentalnosc amigowca i nic na to nie poradzisz.
I tak trzymać.
-
komentarz #12 wysłany: 2005-06-08 23:50 w odpowiedzi na komentarz #10
czyliwiekszosc wszystko dziala pod warunkiem ze nie jest natywne pod os4. A tak serio i tak nie ma to juz znaczenia, bo apple przechodzi na intela. ciekawe bedzie co dalej? pozdrawiam
-
komentarz #13 wysłany: 2005-06-09 02:43
> zainstalowałem na mojej micro Amidze system
A gdzie One
> ja jednak po zresetowaniu komputera, gdy po 15-tu sekundach
Po zresetowaniu to się wczytuje 1/3 tego na mA1, nie odstraszaj ludzi zmien to, bo tyle to mi się teraz na klasyku system wczytuje z załadowaniem dupereli, oczywiście to jest zimny restart jak przy pierwszym włączeniu z załadowaniem ROMu OS4 itd?
-
komentarz #14 wysłany: 2005-06-09 04:17 w odpowiedzi na komentarz #10
> GG - swietne i stale rozwijanejest jeszcze świetne i lekkie Gadami, które również działa na OS4 i można używać stabilnie innego ID równolegle z innym ID AmiGG
> normalne nagrywanie DVD pod Linuxem
z tym to się zgodzę bo na Linuxie wykonuje się normalne/normalnie proste niepotrzebne rzeczy, które mamy np. ToastDVD i bardziej nienormalne tylko na Amidze, FryingPan działa na OS4, a co z nowym MakeCD dalej czeka na oficjalne wyjście OS4, podobnie jak BurnIT 3.0 DVD dla AmigaMorphOS 1.5?
> przegladarka - jesli IBrowse lub AWeb nie wyrabia
to mamy jeszcze Voyagera nowsza wersja jest w pakiecie systemu AmigaMophOS, który to ładnie sobie radzi z fastlinkami i intymnymi aukcjami na Allegro
i jest jeszcze niepowtarzalny program AmiNetRadio i inne przedstawione na filmie w formacie DivX 5.0.
- Discord
-
Online: 9
- Cizar
- h...
- IMPBot
- juen
- Laubzega
- m...
- Marek_B
- Mirq
- piotrniz
- Menu
- Baza wiedzy
- Simon's Podcast
-
- #11: jak kot w smole
25-07 czas: 22 min - #10: kodowanie upadku
10-07 czas: 33 min - #9: infantylny Mefisto
26-06 czas: 26 min
- #11: jak kot w smole
- Najpopularniejsze