Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2007-10-09 13:27, Autor: st, Kategoria: Oprogramowanie, Liczba wyświetleń: 2976

A A A

Będzie AmiCygnix

Edgar Schwan nadal rozwija środowisko X-Window "Cygnix" dla AmigaOS 4.

Na forum amigans.net publikuje nowe informacje o przygotowywanych aplikacjach:

 • Gnumeric 1.63 (obrazek) - arkusz kalkulacyjny, importuje i eksportuje dane w wielu różnych formatach, m.in. w formacie Excela,
 • Bluefish 1.07 (obrazek) - edytor tekstu z podświetlaniem składni,
 • Pidgin 2.2.0 - najnowsza wersja popularnego komunikatora,
 • Pioneers 0.11.3 (obrazek) - gra strategiczna online, klon Settlers of Catan,
 • gmysqlcc 0.2.6 - klient, wyposażony w GUI, do obsługi bazy MySQL (wsparcie dla wersji 5.0.58),
 • xpdf 3.02 - oryginalna przeglądarka plików w formacie PDF.

W kolejnym wydaniu amigowy "Cygnix" zmieni nazwę na "AmiCygnix" - nazwa pokrywała się z X-Window dla systemu Windows.


Dodaj komentarz

Discord (online: ) «»
Online: 12
 • Adam_MAdam_M
 • BenedyktBenedykt
 • CizarCizar
 • Delf_2000EDelf_2000E
 • HengHeng
 • IMPBotIMPBot
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
 • MaaG^dAMaaG^dA
 • Marek_BMarek_B
 • PatuPatu
dołącz do kanału »
szumekjac
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #1 wysłany: 2007-10-10 07:19

Czy z pozycji zwykłego użytkownika jest jakaś różnica pomiędzy programem "iksowym" a "czysto amigowym"? Chodzi mi o sposób działania, prędkość aplikacji i jej stabilność...

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #2 wysłany: 2007-10-10 08:50 w odpowiedzi na komentarz #1

GUI - zupelnie inne i na osobnym ekranie (choc moze kiedys sie to zmieni), predkosc - programy pod Xami dzialaja wolniej, stabilnosc - ta sama. Ogolnie Cygnix jest po to, aby chwilowo zalatac braki w oprogramowaniu. Ja korzystam z dwoch aplikacji pod Cygnixem - z Gimpa i AbiWorda (drukowanie dokumentow z Worda i slownik - korekta bledow w tekstach). Na pewno nastepna aplikacja, ktorej bede korzystal bedzie Gnumeric, ktory pozwoli na zabawe z plikami Excela. Podsumowujac - nie wiem czy kiedys uzywales emulatora Maca na Amidze 68k + karta graficzna. Jezeli tak to ogolne odczucia przy korzystaniu z Xow sa bardzo podobne.

Odpowiedz

szumekjac
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #3 wysłany: 2007-10-10 09:59 w odpowiedzi na komentarz #2

Używałem, ale bez gfx... Problemem jak widzę jest ten osobny ekran.... Mało elegancko musi to wyglądać.... No ale dobre i to...

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #4 wysłany: 2007-10-10 10:08 w odpowiedzi na komentarz #2

dzialaja wolniej

Teraz będzie szybciej. Edgar użył kickstartowego newliba zamiast powolnej clib2.

Nie wiem tylko po co on traci czas na kompilowanie Xaosa pod AmiCygnixa, skoro jest już wersja chodząca pod WB. Nie wiem też po co kompiluje xpdf, skoro w systemie jest zaawansowana przeglądarka pdf'ów. Mam nadzieję, że to takie kompilacje przy okazji testowania jakiś nowych funkcji w AmiCygnixie.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #5 wysłany: 2007-10-10 10:59 w odpowiedzi na komentarz #4

Dlatego o Xaos-ie nawet nie wspomnialem w newsie.

Odpowiedz

Mufa
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #6 wysłany: 2007-10-11 17:55 w odpowiedzi na komentarz #2

programy pod Xami dzialaja wolniej

Tylko te pod GTK2, przy czym mi powolność tych programów zbytnio nie tak bardzo nie doskwiera (może ze względu na nieco mocniejszy konfig), co ich powolne wczytywanie się, natomiast starsze programy typu xpaint, działają i wczytują się błyskawicznie.

Gimpa i AbiWorda

Gimp jest trochę niedorobiony w porównaniu do linuksowej wersji, AbiWord to już program niemal kompletny i rzeczywiście jest w tej chwili chyba największym killerapsem działającym pod X'ami.

emulatora Maca na Amidze 68k + karta graficzna. Jezeli tak to ogolne odczucia przy korzystaniu z Xow sa bardzo podobne.

Ja mam zupełnie inne uczucia. Po pierwsze poszczególne aplikacje odpalasz bezpośrednio z ikony WB, na emulatorze trzeba najpierw było wczytać system. Po drugie jest tutaj jest całkowita interakcja a nie jakaś osobna emulowana maszyna. Np. przeglądając, obrazki pod GQViewem, możesz sobie tak skonfigurować przeglądarkę (w zasadzie w amigowej wersji jest ona już skonfigurowana tak domyślnie), aby oglądany obrazek, natychmiast został otworzony w oknie ArtEffecta, czy innego amigowego programu graficznego w celu jego edycji, niech ktoś zrobi takie coś na emulatorze Maca
Ponadto system plików, jak ktoś bawił się w przerzucanie danych z amigowej partycji na partycję ShapeShiftera, z tym specjalnym programikiem którego raz po raz trzeba było przełączać w inny tryb (bo maczek widzi pliki podwójnie) a dodatkowo zmieniać komentarze do plików (bo maczek po nich rozpoznawał ich typ) to wie dobrze co do za "piękna" zabawa Tymczasem pod X'ami tak samo jak i pod każdym innym softem amigowym, który nie korzysta z X-window, dostęp do wszystkich danych jest bezproblemowy. Nie trzeba zakładać osobnych partycji itp, sofcik przegrywamy na najnormalniejsze w świecie SFS czy FFS. Słowem, może niestandardowy wygląd budzi pewien niedosyt, ale porównywanie tego do emulowanego Maca, to jednak spora przesada.

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #7 wysłany: 2007-10-11 18:47 w odpowiedzi na komentarz #6

Tylko te pod GTK2

Zgadza sie - stary Gimp dziala bardzo szybko. Niestety wszystkie nowe aplikacje korzystaja z GTK2.

powolność tych programów zbytnio nie tak bardzo nie doskwiera (może ze względu na nieco mocniejszy konfig)

Nie wydaje mi sie, aby G4, czy lepszy Radeon cos tutaj pomagal - przewijasz plynnie tekst z gory do dolu w AbiWordzie? Jak nie zobacze to nie uwierze.

Gimp jest trochę niedorobiony w porównaniu do linuksowej wersji

Jest kompletny - poza dodatkowymi pluginami i ScriptFu ma wszystko. Ja uzywam go do pracy na wartwach, czy tez do tworzenia animowanych gifow (banerow). Robie to pod Amiga, robie to pod Linuxem - to samo. Ostatnio nawet zauwazylem, ze pod Amiga mam nowsza wersje niz pod Linuxem, wiec zaktualizowalem.

AbiWord to już program niemal kompletny i rzeczywiście jest w tej chwili chyba największym killerapsem działającym pod X'ami

I niestety nie nadaje sie do edycji w polskich warunkach - nie da sie pisac z polskimi znakami. Zglosilem to kiedys do Edgara, moze w kolejnej wersji to poprawi. Choc ja i tak wszystkie teksty, artykuly, newsy, komentarze pisze w GoldEDzie, wiec nie jest to dla mnie jakis problem - po zalatowaniu tekstu do Abi polskie znaki sa. Mozna zrobic korekte.

emulacja Maca

Uzywales Fusiona? Czy tylko SS? W Fusionie bez dodatkowego oprogramowania moge sobie montowac dowolna partycje mackowa i swobodnie nia zarzadzac, nie martwiac sie macowymi plikami. Jest tam takze mozliwosc pewnej interakcji z amigowym oprogramowaniem. Oczywiscie tutaj Xy korzystaja z amigowych filesystemow i to jest jeszcze lepsze. Wspolpraca z amigowym softem takze jest lepsza. Ale ogolnie dopoki Xy nie beda dzialac w okienkach na WB zawsze bede mial odczucia podobne do uzywania Maca pod Amiga 68k lub MOLa pod Linxem.

Odpowiedz

Mufa
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #8 wysłany: 2007-10-11 20:10 w odpowiedzi na komentarz #7

Nie wydaje mi sie, aby G4, czy lepszy Radeon cos tutaj pomagal - przewijasz plynnie tekst z gory do dolu w AbiWordzie? Jak nie zobacze to nie uwierze.

Nie wiem co dla Ciebie jest już płynne a co jest slideshowem, bo na upartego to i IBrowse przy przewijaniu bardziej rozbudowanych stron nie jest płynne, więc napiszę tak. Przewijanie tekstu przy standardowych najcześciej spotykanych dokumentach tekstowych działa w czasie rzeczywistym, a film mogę zrobić, przy czym chwilowo moja nagrywarka DVD jest uwięziona w salonie, lecz na pewno w ciągu kilku tygodni ulegnie to zmianie.

Jest kompletny - poza dodatkowymi pluginami i ScriptFu ma wszystko

Nie idzie wczytać żadnego obrazka stworzonego czy skonwertowanego pod AmigaOS, co więcej XCFa nie łyka nawet ten sieciowy kombajn. Czyli inaczej mówiąc trzeba wszystko rysować od początku do końca samemu. Dla mnie na tę chwilę program mało użyteczny.

I niestety nie nadaje sie do edycji w polskich warunkach - nie da sie pisac z polskimi znakami. Zglosilem to kiedys do Edgara

Wiem też to mu zgłaszałem na Amigans.net, dlatego napisałem że jest to program niemal kompletny. Poza tą wadą, w przeciwieństwie do GIMPa, nie ma najmniejszych programów z komunikacją ze światem zewnętrznym, działają wszystkie obsługiwane standardowo formaty, działa schowek, działają tabele, korekta i wszystkie bajery. Ostatnio miałem taki dylemat gdy robiłem plan lekcji dla dzieciaków, czy zrezygnować z "Ś"w środzie i "ą"w piątku, ale stworzyć tabelę w ułamek sekundy, czy też przejść do AmigaWritera, dać polskie znaki, ale taką samą tabelę stworzyć z połączenia pól tekstowych w ciągu godziny (jak dobrze pójdzie). Wybór był prosty, AbiWord, to naprawdę użyteczne narzędzie.

Uzywales Fusiona?

Nie, kilka razy podchodziłem do tego emulatora, ale jakoś nie chciał mi działać. O ile dobrze pamiętam nigdy nie udało mi się pod tym odpalić MacOSa.

Xy nie beda dzialac w okienkach na WB zawsze bede mial odczucia podobne do uzywania Maca pod Amiga 68k lub MOLa pod Linxem.

No cóż o odczuciach się nie dyskutuje, ale działanie czegoś na osobnym ekranie, to akurat typowo amigowa cecha

Odpowiedz

Discord
Online: 12
 • Adam_MAdam_M
 • BenedyktBenedykt
 • CizarCizar
 • Delf_2000EDelf_2000E
 • HengHeng
 • IMPBotIMPBot
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
 • MaaG^dAMaaG^dA
 • Marek_BMarek_B
 • PatuPatu
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy
Najpopularniejsze
Wybierz ikonę