Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2010-12-22 20:00, Autor: kr, Kategoria: AmigaOS, Liczba wyświetleń: 4463

A A A

AmigaOS4.1 Classic - zobacz wideo

Prędkość działania AmigaOS 4.1 Classic to jedna z najbardziej nurtujących kwestii dotyczących tej wersji systemu. Kwestię tę pomoże rozwiązać najnowszy wpis umieszczony na blogu Hyperion Entertainment. Wpis ten zawiera link do filmu Youtube przedstawiającego działanie systemu na Amidze 4000 wyposażone w CyberStorm PPC oraz kartę graficzną Radeon 9250.


Dodaj komentarz

Discord (online: ) «»
Online: 8
 • Adam_MAdam_M
 • AmiKitAmiKit
 • CizarCizar
 • IMPBotIMPBot
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
 • PatuPatu
dołącz do kanału »
Piotr Janta
Czytelnik

komentarz #1 wysłany: 2010-12-22 20:33

moim skromnym zdaniem calkiem szybko to chula jak na 233 MHz..

Odpowiedz

pekdar
Czytelnik

komentarz #2 wysłany: 2010-12-22 21:39 w odpowiedzi na komentarz #1

Mnie niezmiernie interesuje jak to pójdzie na Voodoo5 5500 + 604e 366 lub 400MHz. Mam nadzieję niebawem przekonać się.

OWB naprawdę fajnie chodzi. Efekty przeźroczystości i 3D naprawdę miło. Oj długie noce zacznę przesiadywać przy mojej Amidze

Odpowiedz

MDW
Czytelnik

komentarz #3 wysłany: 2010-12-23 01:32 w odpowiedzi na komentarz #1

A co miałoby przymulać w AmigaOS 4.1 na PPC 604/233 z Radeonem? Te ikonki? Może kręcący się sześcian? A może te zębate koła, które chodziły dobrze na 040/AGA? A może NotePad albo okno z ikonkami? No wybacz ale nie rozumiem tych zdziwień, że AmigaOS 4.1 na Amidze Classic chodzi szybko. No przecież AmigaOS 4.0 chodził normalnie więc dlaczego 4.1 miałby nagle przymulać. Może mi ktoś wyjaśnić dlaczego i skąd te zachwyty nad prędkością skoro każdy już dawno widział w 4.0, że to chodzi bardzo fajnie. Nikt mi na te pytania nie potrafi odpowiedzieć...

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #4 wysłany: 2010-12-23 07:09 w odpowiedzi na komentarz #3

A jak uruchamiano przeglądarkę WWW na webkicie to ślepota morphosowa dopadła czy może też mi powiesz, że chodziła w tej samej wersji na 4.0? Kompozycje obrazu też znasz z 4.0? Ach zapomniałem. Ty pewnie nie masz pojęcia, że AmigaOS 4.1 posiada sprzętową kompozycję obrazu.

Odpowiedz

Marcin Wróbel
Czytelnik

komentarz #5 wysłany: 2010-12-23 07:54 w odpowiedzi na komentarz #2

Daro, ja już dzisiaj wpraszam się na prezentację Twojego "potwora" z 4.1 classic

Odpowiedz

MDW
Czytelnik

komentarz #6 wysłany: 2010-12-23 12:13 w odpowiedzi na komentarz #4

A czy ja mówię o jakiejś tam przeglądarce www czy o systemie? Prędkość Timberwolfa to jedna sprawa, a prędkość AmigaOS 4.1 nad którą się wszyscy zastanawiają to druga. Tak więc mi tu zewnętrznym softem proszę oczu nie zamydlać, bo to nie jest argument. Nie miałem na myśli oprogramowania tylko system.

A poza tym ja właśnie staram się dowiedzieć co takiego niby miałoby sprawić, że 4.1 miałby być wolniejszy od 4.0. Po nowej wersji mógłbym raczej spodziewać się wzrostu prędkości (przy takich samych ustawieniach). Przynajmniej do takich standardów przywykłem do tej pory. Jeżeli zmienia się jakaś tam kompozycję obrazu to po to żeby było szybciej, a nie wolniej, prawda? Oczywiście przy tych samych ustawieniach. Czyli jeżeli w 4.0 nie było przezroczystości okien to przy porównaniu w 4.1 też należałoby ją wyłączyć. Nadal nie widzę powodu dla którego 4.1 miałby być wolniejszy.

Odpowiedz

Radov
Redaktor

komentarz #7 wysłany: 2010-12-23 12:48 w odpowiedzi na komentarz #6

Jeżeli zmienia się jakaś tam kompozycję obrazu to po to żeby było szybciej, a nie wolniej, prawda?
Czy wszystkie zmiany do systemu wprowadza się tylko w celu uzyskania większej prędkości? AOS 4.1 ma nowy system zarządzania pamięcią. Jak pewnie pamiętasz - w "nic nie robieniu" na pamięci jest wolniejszy niż odpowiednik MOSowy. Ale za to pozwala (lepiej? - nie pamiętam na co pozwala MOS) bawić się w stronicowanie pamięci, a to z kolei pozwoli na zarządzanie Zorram (który będzie traktowany jako swap).

Czyli jeżeli w 4.0 nie było przezroczystości okien to przy porównaniu w 4.1 też należałoby ją wyłączyć

Czyli jeżeli w 4.0 nie było takich modułów jak w 4.1, to do testów należałoby je wykasować? :>
System z każdą aktualizacją się rozrasta, a procesor w A4000 będzie dysponować max 128MB szybkiej pamięci RAM. Zorram nie jest tak szybki jak pamięć na karcie procesora. Podstawowym pytaniem jest więc, czy 128MB (FAST RAM + 768 Zorram pozwoli na sensowne wykorzystanie nowych rozwiązań. W filmiku wprawdzie pokazuje tylko podstawowe czynności - ale już uruchomienie OWB daje przesłanki do optymizmu.

Odpowiedz

Konrad Bielski
Redaktor

komentarz #8 wysłany: 2010-12-23 15:34 w odpowiedzi na komentarz #6

A czy ja mówię o jakiejś tam przeglądarce www czy o systemie? Prędkość Timberwolfa to jedna sprawa, a prędkość AmigaOS 4.1 nad którą się wszyscy zastanawiają to druga. Tak więc mi tu zewnętrznym softem proszę oczu nie zamydlać, bo to nie jest argument.

Dostosowałem poziom odpowiedzi do przeciętnego amigowca. Mój błąd. Mój błąd. Już wyjaśniam na poziomie zrozumiałym dla przeciętnego morphosowca.

Każda nowa wersja systemu Amigi wprowadza nowe rozbudowane możliwości. Przykład z przeglądarką miał pokazać, że te możliwości wykorzystują nowe programy, np. port przeglądarki Firefox, który działa na 4.1, a na 4.0, 3.9, 3.5 czy 3.1 już nie zadziała. Podobnie jak nie zadziała na prymitywnych wersjach systemów z rodziny MorphOS.

Nowe rozbudowane funkcje systemu mają większe wymagania odnośnie sprzętu, co jak myślałem, jest dość oczywiste.

Tyle wyjaśnienia, a teraz po raz kolejny przykład głupoty środowiska morphosowego w Polsce. Ukazuje się news o AmigaOS 4.1 na starsze Amigi. Morphosowcy choć pojęcia o Amidze nie mają chórem krzyczą, że będzie wolno działać i same obrazki nic nie znaczą. Kilkanaście godzin później w sieci ląduje film i morphosowcy pytają ze zdumioną miną "a czemu miało być wolno".

Jak na dłoni widać różnicę umysłową między środowiskiem morphosowym i amigowym w Polsce, no ale dość pastwienia się nad głuptaskami, bo święta idą. Może następnym razem wyjaśnią sobie coś w kącie, zanim się publicznie n-ty raz ośmieszą.

BTW. Do Ciebie kilka dni temu poszedł mail na konto podane przy rejestracji na serwisie. Brak odpowiedzi na ten mail do końca roku oznacza, że Twoje konto zostanie zablokowane od 1 stycznia.

Odpowiedz

Phibrizzo
Czytelnik

komentarz #9 wysłany: 2010-12-23 17:33

Nawet fajnie to wyglada szybkosciowo. Nawet wspomoganie 3D dla Radeona jest. Ale jednak z tego co widac na demku z trybkmi jeszcze chyba nie jest do konca doprawcowane.

Odpowiedz

pekdar
Czytelnik

komentarz #10 wysłany: 2010-12-25 23:59 w odpowiedzi na komentarz #5

Nie ma sprawy! ale będzie mała korekta w MHz. Musiałem zjechać z 400MHz -> 366MHz. Niestety ale mój dysk UW-SCSI odmawiał współpracy. Ze SCSI nie potrafię zrezygnować i przejść na wolne IDE aby zachować taktowanie 400MHz. Jeżeli potwór z 366MHz zamiast 400MHz jest dla Ciebie dalej atrakcyjny, to serdecznie zapraszam gdy OS4.1 będę miał w rękach

Odpowiedz

Discord
Online: 8
 • Adam_MAdam_M
 • AmiKitAmiKit
 • CizarCizar
 • IMPBotIMPBot
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
 • PatuPatu
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy
Najpopularniejsze
Wybierz ikonę