Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2013-11-24 21:51, Autor: st, Kategoria: Oprogramowanie, Liczba wyświetleń: 4679

A A A

Odyssey Web Browser, a może lepiej czerwony Fab?

Kiedyś to pod AmigaOS 4 mieliśmy pierwsi OWB, a inni uczyli się od nas. Obecnie mamy ślimaczy rozwój portu Firefoxa - w obecnym stanie Timberwolfa nie da się używać, nowa wersja raz na dwa lata nie załatwi sprawy! Mamy też OWB w dwóch nie do końca udanych odmianach - pierwsze od Jorga Strohmayera działa dobrze, ma jednak nieaktualny już silnik i prymitywne GUI.

Drugie pod MUI (port kas1e) jest obudowane fajnymi funkcjonalnościami, ale działa wolniej, a strony nie mają ładnych czcionek, brak też polskich znaków. Jest jeszcze "trzecia strona medalu", czyli różnego rodzaju nowe browsery pod Qt, ale tutaj problemem jest przede wszystkich stabilność oraz wolne działanie na słabszych Amigach.

Odyssey Web Browser

Być może rozwiązaniem tego pata będzie port programu Odyssey Web Browser z systemu MOS. Deweloper Fabien Coeurjoly zbiera pieniądze - 7500 tysiąca dolarów amerykańskich przekona go do tego aby uwolnić źródła tej aplikacji. Dobry port niebieskiego OWB będzie OK, ale tak naprawdę po jakimś czasie znów powrócimy do punktu wyjścia - braku stałego wsparcia dla przeglądarki, nowej wersji przynajmniej kilka razy w roku. Bez tego w czasach stałych zmian w sieci, nie będziemy mogli swobodnie po niej "surfować". Potrzebujemy więc tak naprawdę czerwonego Faba. Inaczej się po prostu nie da...


Dodaj komentarz

Discord (online: ) «»
Online: 10
 • BenedyktBenedykt
 • CizarCizar
 • IMPBotIMPBot
 • Janusz82Janusz82
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
 • MaaG^dAMaaG^dA
 • Marek_BMarek_B
 • Nightmare777Nightmare777
dołącz do kanału »
Hextreme
Czytelnik

komentarz #1 wysłany: 2013-11-25 01:36

Ja trochę dziwię się zaistniałej sytuacji. Czy naprawdę nikogo nie stać na wynajęcie jakiegoś studenta, albo informatyka, który przepisałby dla systemu AmigaOS 4.x porządną przeglądarkę? Nawet średnio rozgarnięty informatyk dałby radę, uporałby się z tym w kilka miesięcy pracując w wolnym czasie w pojedynkę, wystarczy znajomość języków C/C++ oraz pewnych zagadnień dot. sieci komputerowych (HTML/CSS/JavaScript itp.) No i oczywiście pewna znajomość AmigaOS. Co do AmigaOS to warto znać obsługę stosu TCP/IP pod tym systemem, metody tworzenia GUI oraz biblioteki rysowania grafiki, tekstu, no i urządzenia systemowe odtwarzające dźwięk.

Ja jak się jeszcze trochę podszkolę to zrobię coś w tym kierunku, żeby pomóc fanom AmigaOS 4.x i uzupełnić oprogramowanie. Zrobię to nawet nieodpłatnie. Łatwo zdobywam wiedzę, bardzo interesuję się technologiami informatycznymi, językami w tym HTML itp. Wiem, że w kolejce do wzbogacenia czeka jeszcze mój edytor ikon, który zamierzam usprawnić i dodać nowe funkcje. Obecnie dużo się uczę i ćwiczę używając do tego moich Amig.

Odpowiedz

Ferin
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #2 wysłany: 2013-11-25 04:02

Ciekawe czy ktoś z "czerwonych" próbował namówić Faba na współpracę, z drugiej strony obserwując sytuację na polu amigowym to sam mogę sobie odpowiedzieć, że raczej nie. Mam tylko nadzieję że prace nad TW idą do przodu i tylko póki co jest cisza. Bo takie jednorazowe uwolnienie źródeł lekko mija się z celem, jeżeli co i rusz trzeba coś uaktualniać w kodzie żeby dotrzymywać kroku nowinkom w sieci.

Odpowiedz

SKOLMAN_MWS
Czytelnik

komentarz #3 wysłany: 2013-11-25 10:04 w odpowiedzi na komentarz #1

przepisałby dla systemu AmigaOS 4.x porządną przeglądarkę?

Internet Explorer?

Odpowiedz

SZAMAN
Redaktor

komentarz #4 wysłany: 2013-11-25 10:21

Szkoda, że Jorg dał sobie spokój z OWB, gdyby regularnie, aż do teraz rozwijał ten projekt bylibyśmy w zupełnie innym miejscu. Jego jednak zdaje się nie interesowało pisanie GUI.

Odpowiedz

Ender
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #5 wysłany: 2013-11-27 21:33

Cóż gdyby udało się namówić wszystkich programistów z trzech obozów do wspólnej pracy nad jednym wspólnym systemem dzieckiem, to nie byłoby sytuacji, gdzie na jakimś polu czegoś nam brakuje (jednym tego, drugim tamtego), ale zamiast nawoływać do współpracy, lepiej walnąć emotorybą tych co głośno o tym mówią. Sprzęt byłby być może tańszy, bo więcej by się go sprzedawało, system (wspólny) lepszy, bo więcej zdolnych osób by na nim pracowało, a i oprogramowanie pojawiało by się szybciej, bo zamiast 3-4 wersji byłaby jedna. No tak znowu niektórzy stwierdzą, że farmazony piszę, ale nie tędy droga (koledzy z różnych obozów, mojego także). Pozdrawiam i życzę wybrania najlepszej opcji dla swojego środowiska.

Odpowiedz

Leon
Redaktor

komentarz #6 wysłany: 2013-11-27 23:08 w odpowiedzi na komentarz #5

Moim zdaniem nie ma sensu płacić 7500$ za udostępnienie tylko samych źródełek. Co innego gdyby sam Fab przystosował przeglądarkę dla AmigaOS4 to można byłoby się jeszcze zastanowić nad tą "wspaniałą" ofertą świąteczną. W przeciwnym razie będzie to wyglądało tak jak ze starą wersją OWB MUI dla AmigaOS4. Masa śmiechu i drwin ze strony konkurencji.

Poza tym na projekt Timberwolf na amigabounty.net uzbierano 7 tys. euro i co z tego dobrego wynikło przez ostatnich kilka lat? Czy przypadkiem nie było tak, że Jorg zrezygnował z aktualizacji OWB bo na horyzoncie miał pojawić się za niemałe pieniądze wspaniały, wychwalany przez wszystkich TW? Owieczki nie były już zainteresowane nową, darmową wersją OWB i każdy czekał z utęsknieniem na wypasionego Firefoxa. Jeżeli chcecie mieć nową przeglądarkę dla AmigaOS4 to zamiast płacić tą kasę za źródła Fabowi lepiej byłoby przekazać te pieniądze Jorgowi czy innemu programiście piszącemu pod czerwony system. Takie jest moje zdanie na ten temat.

@Ender:
Nie namówisz wszystkich programistów aby zaczęli pracować nad jednym wspólnym systemem. To tak jakbyś chciał w Polsce wszystkie partie polityczne połączyć w jedną. Nie da się, bo kto wtedy z kim by się kłócił?

Nawet jakbyś był milionerem i sprzedawał taką AmigęOne X1000 za 100zł to programiści specjalnie nie zaczną tworzyć na ten komputer nowego wspólnego amigowego systemu i poza Linuxem, AmigaOS4 pojawiłyby się w niedługim czasie również inne systemy operacyjne jak MorphOS czy AROS.

Prawda jest taka, że wszystkich amigowców łączy komputer który miał na pokładzie motorolkę 68k a nie PPC. Jeżeli chciałbyś połączyć amigowe środowisko to musiałbyś zaprojektować nową Amigę opartą o odświeżony, nowoczesny procesor kompatybilny z rodziną 68k. Innej drogi nie ma.

Odpowiedz

Radov
Redaktor

komentarz #7 wysłany: 2013-11-28 00:57 w odpowiedzi na komentarz #6

Czy przypadkiem nie było tak, że Jorg zrezygnował z aktualizacji OWB bo na horyzoncie miał pojawić się za niemałe pieniądze wspaniały, wychwalany przez wszystkich TW? Owieczki nie były już zainteresowane nową, darmową wersją OWB i każdy czekał z utęsknieniem na wypasionego Firefoxa.


Przypadkiem tak nie było

Joerg był w bliskim związku z Sandy Labs i praktycznie od pierwszej wersji rozwijał i portował oparty o Webkit silnik OWB. Niestety Sandy Labs padło - wstrzymanie rozwoju amigowego OWB było tego bezpośrednim efektem.

Pośrednim efektem wstrzymania było to, że Joerg od samego początku deklarował, że nie ma zamiaru tworzyć z amigowego portu OWB przeglądarki. Obudował wprawdzie port OWB tym co nazywamy "przeglądarką OWB", ale jednoznacznie wskazywał, że musi pojawić się INNY programista który zajmie się rozwojem i utrzymaniem przegląfarki. Joerga bardzo irytowało, z tego powodu, kierowane ku niemu zażalenia typu: "a dlaczego nie ma obsługi ściągania plików?", czy "a kiedy będą pluginy NPAPI?". Oraz tony BS wylewane na niego z powodu braku rzeczy, których nie zamierzał robić i nie poczuwał się być za nie odpowiedzialny.

I właśnie na fali takich wydarzeń: śmierć OWB oraz brak osoby odpowiedzialnej za rozwój przeglądarki - pojawił się temat Timberwolfa. Jakbym miał zgadywać: Friedenowie zajęli się tematem i musieli odpowiedzieć sobie na pytanie: tworzyć wszystko od zera, czy przeportować sprawdzone rozwiązania...

Odpowiedz

Adam Wakierowski
Czytelnik

komentarz #8 wysłany: 2013-11-28 10:01 w odpowiedzi na komentarz #7

To troche śmiesze, że ktoś dostarcza oprogramowanie, a dziwi się prośbom ludzi że chcę nowszej wersji. Wiadomo coś o IBrowse. Kiedyś to była całkiem dobra przeglądarka.

Odpowiedz

Radov
Redaktor

komentarz #9 wysłany: 2013-11-28 10:26 w odpowiedzi na komentarz #8

To troche śmiesze, że ktoś dostarcza oprogramowanie, a dziwi się prośbom ludzi że chcę nowszej wersji.


A byłoby śmieszne jakbyś otworzył sklep z częściami zamiennymi do samochodów, a ludzie obrzucali cię błotem, za to nie chcesz prowadzić jednocześnie ASO? I to TWOJA wina, że muszą jeździć po warsztatach na montaż? I dlaczego nie chcesz wymieniać silników skoro zdecydowałeś się na usługę wymiany żarówek?
Części i ASO to dwie różne rzeczy. Tak jak silnik renderujący i interfejs przeglądarki. Dlaczego to, że Joerg (razem z Andrea Palamte) zajęli się rozwijaniem i portem OWB miałoby ich obligować do robienia czegoś dodatkowego? Bo loża szyderców tak zadecydowała i wymaga?

Sprawa była postawiona jasno od początku. Joerg ocenił swoje możliwości i uznał, że nie jest w stanie jednocześnie rozwijać silnika renderującego oraz interfejsu do niego. Żaden z najgłośniejszych krzykaczy z loży nie okazał wystarczającego zainteresowania, żeby zrobić coś więcej niż 'żądać' zmian. Przecież nawet teraz - kody źródłowe interfejsu OWB Joerga są dostępne (i to za darmo). Jakoś nikt nie chce ich rozwijać...

Odpowiedz

Adam
Czytelnik

komentarz #10 wysłany: 2013-11-28 12:13 w odpowiedzi na komentarz #8

Od 2006 r. nierozwijana. Rozwijany był potem tylko plugin Flash, ostatnia wersja w 2011 r.
Strona producenta sobie jest w sieci, ale nie widzę nadziei na nowe wersje. Klasykom wystarczy, a nowe komputery z PPC maja lepsze przeglądarki.

Odpowiedz

SKOLMAN_MWS
Czytelnik

komentarz #11 wysłany: 2013-11-28 13:40 w odpowiedzi na komentarz #8

Wiadomo coś o IBrowse.

Wiadomo tylko tyle, że wersja 2.5 jest gotowa od dłuższego czasu.

Odpowiedz

Ender
konto zablokowane
lub usunięte

Czytelnik

komentarz #12 wysłany: 2013-11-28 16:21 w odpowiedzi na komentarz #6

Coś w tym jest, być może to jest jakieś rozwiązanie.

Odpowiedz

Adam
Czytelnik

komentarz #13 wysłany: 2013-11-28 16:29 w odpowiedzi na komentarz #11

Dokopałem się do tego wątku na PPA. O ile zrozumiałem to są klucze imienne ale zabezpieczenie antypirackie jest żadne,. Może to być przyczyna wycofania wersji 2.4 ze sprzedaży i wiecznego opóźnienia 2.5?

Odpowiedz

SKOLMAN_MWS
Czytelnik

komentarz #14 wysłany: 2013-11-28 19:50 w odpowiedzi na komentarz #13

"Stefan Burstroem, the owner of the IBrowse rights, is the main problem hampering IBrowse's evolution."

http://www.amiga-news.de/en/news/AN-2009-11-00041-EN.html

Odpowiedz

Discord
Online: 10
 • BenedyktBenedykt
 • CizarCizar
 • IMPBotIMPBot
 • Janusz82Janusz82
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
 • MaaG^dAMaaG^dA
 • Marek_BMarek_B
 • Nightmare777Nightmare777
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy
Najpopularniejsze
Wybierz ikonę