Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2019-11-01 20:18, Autor: redakcja, Kategoria: Wydarzenia, Liczba wyświetleń: 3371

A A A

Ankieta: Amiga - do kogo masz obecnie największe zaufanie?

W nowej ankiecie pytamy Was o to do kogo macie obecnie największe zaufanie w naszym, amigowym środowisku - ankieta ma dwa etapy, w pierwszym należy wskazać konkretną osobę, a w drugim firmę lub zespół. Można także w wolnym polu dopisać własne typy. Głosy zbieramy do 15 listopada - aby zagłosować rozwiń tego newsa.


Dodaj komentarz

Discord (online: ) «»
Online: 6
 • CizarCizar
 • HengHeng
 • IMPBotIMPBot
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
dołącz do kanału »
Hextreme
Czytelnik

komentarz #1 wysłany: 2019-11-01 22:02

Co tu dużo mówić. A-EON jest za drogi na kieszeń przeciętnego Amigowca, z Hyperionu to trzeba by wydzielić Amiga OS3.x oraz AmigaOS4.x - bo obecnie zajmują się oboma systemami. Cloanto już nie produkuje programów, Apollo robi własne, nietypowe rozwiązania., MorphOS mnie w ogóle nie interesuje. AmigaKit to drogi sklep. Istnieją lepsze i tańsze, np. AmigaStore.eu, AROS też mnie nie interesuje.

Ja ufam przede wszystkim nast. osobom (również nieżyjącym):
1. Marek Pampuch,
2. Rafał Belke,
3. Dave Haynie,
4. Carl Sassenrath,
5. Jay Miner,
6. Petro Tyschtschenko.

Z naszego obecnego pola zaufaniem obdarzam Adama Mierzwę, Adama Zalepę oraz Grzegorza Kraszewskiego. Do tego grona należy również Sebastian "Mailman" Rosa, Piotr "PopoCop" Szymański.

Także odpowiedzi na pytania w ankiecie mogą być dużo szersze.

W ankiecie zagłosowałem na "Dave'a Hayniego". Zaś za firmę/zespół obrałem po prostu "Amigę", mając na myśli wszystkich tych, którzy współtworzyli Amigę oraz tych, którzy wnieśli swój, choćby najmniejszy, wkład w świat Amigi, nawet autora najdrobniejszego programu z kolekcji Freda Fisha, lub z Aminetu.

Odpowiedz

KM/Ender
Krzysztof Michalak
Czytelnik Inny

komentarz #2 wysłany: 2019-11-01 23:13 w odpowiedzi na komentarz #1

Nie wiem, czy ufanie osobom nieżyjącym w kontekście tego pytania ma sens.

Odpowiedz

Hextreme
Czytelnik

komentarz #3 wysłany: 2019-11-02 08:06 w odpowiedzi na komentarz #2

Jedynym nieżyjącym jest Jay Miner. Ale jest wiele osób, które nadal ufa jego filozofii Amigi.

Odpowiedz

waldiamiga
Czytelnik

komentarz #4 wysłany: 2019-11-03 20:47 w odpowiedzi na komentarz #3

Mam wrażenie że nie zrozumiałeś tematu ankiety, dodam tylko że M.Pampuch nie jest aktywny od 20 lat, a F.Fish nie żyje przynajmniej 10.

Odpowiedz

Hextreme
Czytelnik

komentarz #5 wysłany: 2019-11-04 08:55 w odpowiedzi na komentarz #4

Podałem osoby, do których mam największe zaufanie. Marek Pampuch nie jest aktywny, ale przez wiele lat współtworzył środowisko Amigowców w Polsce. Jest on moim autorytetem w kwestii Amigi.

Co do Freda Fisha, nie wymieniłem go jako autorytet, ale on również współtworzył oprogramowanie na Amigę w latach 1985-1994, a później działał jeszcze przenosząc oprogramowanie na Amigę (Geek Gadgets).

To, że wielu ludzi współtworzących Amigę nie jest już aktywnych, nie oznacza, że nie mogę darzyć ich zaufaniem w sprawach Amigi. W tych ciężkich dla Amigi czasach trudno o osobę naprawdę godną zaufania, jednak mimo to znalazłem takie osoby, również te pracujące dla Amigi do dzisiaj, które wymieniłem.

Ciężko mi, jako osobie o małych zarobkach, określić zaufanie w sprawach Amigi do takich firm jak A-EON, które produkuje komputery za 12 tys. zł. Mimo sympatii do Amiga OS 4, ze względu na status materialny - na dłuższą metę nie mogę sobie na niego pozwolić.

Z drugiej strony MorphOS-Team, produkuje system operacyjny działający na platformach nie wywodzących się z Amigi.

Dziwna jest dla mnie obecna sytuacja firm, które wywodzą się z Amigi. Co do takich firm jak Cloanto, które produkowało oprogramowanie, a dzisiaj - deklaruje wykupienie praw do Amigi - podchodzę póki co z dystansem. Apollo-Team czy NatAmi były w sferze moich zainteresowań, lecz aktualnie również podchodzę z dystansem.

To oczywiście moja opinia. Jestem tylko amigowym programistą, który produkuje i chciałby produkować oprogramowanie na Amigę.

Odpowiedz

Discord
Online: 6
 • CizarCizar
 • HengHeng
 • IMPBotIMPBot
 • juenjuen
 • LaubzegaLaubzega
 • m...m...
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy
Najpopularniejsze
Wybierz ikonę