Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2021-01-15 10:26, Autor: st, Kategoria: Sprzęt, Liczba wyświetleń: 7197 english translation »

A A A

Vampire 4+ w nowym sklepie Apollo

Vampire 4+ w nowym sklepie Apollo

Firma Apollo Computer zaktualizowała swój sklep internetowy (strona działa także pod amigowymi przeglądarkami bez CSS) i całkowicie przestawiła się na sprzedaż/promocję samodzielnego komputera Vampire 4 w wersji "plus" z 512 MB RAM, aluminiową obudową i preinstalowanym systemem ApollOS na karcie CF 128GB. Cena to 599 euro, dostępne są także droższe zestawy z myszką, klawiaturą i joypadem.

Konfiguracja komputera Vampire 4:

  • Apollo 68080 CPU
  • pamięć 512 MB DDR3
  • FastKick
  • Super-AGA GFX Core: Truecolor DIGITAL VIDEO OUT
  • kontroler FastIDE/CompactFlash do 17MB/sec
  • złącze karty SD
  • dwa porty USB
  • dwa porty DB9 - amigowa myszka i joystick
  • RJ45 100BaseTX Ethernet
  • moduł RTC
  • 3 wew. porty rozszerzeń
Źródło: apollo-computer.com

Dodaj komentarz

Wszystkie bieżące newsy na naszych profilach Instagram, Threads i Facebook lub w widgecie na stronie głównej eXeca.
Discord (online: ) «»
Online: 7
  • CizarCizar
  • HengHeng
  • IMPBotIMPBot
  • LaubzegaLaubzega
  • m...m...
  • piotrnizpiotrniz
  • spazmaspazma
dołącz do kanału »
SZAMAN
Redaktor

komentarz #1 wysłany: 2021-01-15 13:28

No ciekawe jak to będzie im się sprzedawać - z tego co czytam to z kompatybilnością z grami (jest np. taki dokument) jest różnie, a na graczy jednak ten produkt jest nastawiony.

Jeśli bowiem nie jest dla graczy, tylko dla fanów amigowego systemu, to po co te wszystkie testy z OCS i AGA, dla użytkowników samego oprogramowania ta wsteczna kompatybilność z chipsetem jest zbędna. Apollo Team obecnie nie może się chyba zdecydować kogo wybiera - gracze mogą mieć opór przed wydaniem 600 euro na coś co działa gorzej od WinUAE, a fani systemu i "użytkowości" Amigi mają już swoje "świątynie" (a nie jakiś ApollOS).

Może się więc okazać, że jedynym ratunkiem dla tego projektu jest albo radykalne obniżenie ceny i wtedy już machnie się ręką na "niedogodności", albo dogadanie się jednak z kimś od oryginalnego systemu operacyjnego, np. Hyperionem, pójście w NG, wysokie rozdzielczości i nowe programy oraz olanie biegania za max. kompatybilnością z klasykiem. Czekamy co przyniesie czas...

Odpowiedz

Adam
Czytelnik

komentarz #2 wysłany: 2021-01-15 14:53 w odpowiedzi na komentarz #1

Albo dogadanie się z Cloanto i nie wydziwianie z własnymi standardami, tylko zrobienie czegoś na poziomie 100% zgodności z oryginałem i szybkości dopalonej A4000. Do stworzenia czegoś na poziomie ZX Spectrum Next to chyba nie są zdolni.

Odpowiedz

KM/Ender
Krzysztof Michalak
Czytelnik Inny

komentarz #3 wysłany: 2021-01-15 16:46 w odpowiedzi na komentarz #1

W sumie co pewien czas mozna przeczytać opinie, że ta 080 to nie jest za bardzo zgodna z 060, więc po co się pytam? Na tę chwilę ludzie chcą jak już to jak Adam napisał maksymalnej kompatybilności, czyli pełna 060 pogoniona najmniej te 150 mhz, dużo RAM (to akurat jest), szybki dysk twardy z opcją bootowania, AGA + karta grafiki na poziomie tego co było lub lepiej. System to już pikus gdyby WHDLoad był z tym zgrany. Takie plug & play

Odpowiedz

Hextreme
Czytelnik

komentarz #4 wysłany: 2021-01-15 17:33 w odpowiedzi na komentarz #1

Jeśli bowiem nie jest dla graczy, tylko dla fanów amigowego systemu, to po co te wszystkie testy z OCS i AGA, dla użytkowników samego oprogramowania ta wsteczna kompatybilność z chipsetem jest zbędna.



Gdyby Vampire V4, który stosuje 68080 nie był kompatybilny byłyby spore problemy z większością praktycznego softu dla Amigi. Nie jest to zatem bieganie za kompatybilnością, tylko praktyczne i celowe działanie.

- Po pierwsze chodzi o to, by działała większość programów z Amigi M68k. Większość programów dla M68k wymaga chipsetu. Policz sobie ile programów korzysta z systemowych funkcji do rysowania z graphics.library, używa systemowych BOBów itp. Jest tego garstka. Znakomita większość korzysta z koprocesora graficznego.

AGA nie służy wyłącznie do gier. Przydaje się m.in. do softu do grafiki i animacji (Deluxe Paint), oraz dźwięku (OctaMED). Wcześniej były też takie programy jak Fantavision, SCALA, czy MediaPoint.

- Amiga OS4 działa na platformie PowerPC, dzięki czemu ma lepiej jeśli chodzi o CGX, czy AHI oraz może też emulować M68k (Vampire V4 emulować nie musi).

- Podsumowując proszę zwrócić uwagę z ilu i jakich programów mogą koledzy korzystać na Amiga OS4, który jest bardziej restrykcyjny pod względem wymaganych bibliotek, oraz z ilu i jakich programów można korzystać na Amidze z chipsetem.

Takie rzeczy jak kompatybilność to sprawa podstawowa, jeśli chcemy używać Amig w praktycznej pracy.

Proszę zauważyć, że czasy PageStreama i innych kompatybilnych dużych aplikacji dla NG jakoś minęły - a przynajmniej jest na tym polu posucha.

NG jest fajne, ale trochę szkoda, że nadal brakuje Libre Office, które pewnie z powodzeniem zastąpiłoby WordWorth, DataStore i TurboCalc. Póki co nadal Amiga klasyczna może poszczycić się tymi i wieloma innymi fajnymi, profesjonalnymi programami.

Co do oferty Vampire V4, to może komuś sprawi radość obcowanie z tym sprzętem. Swego czasu byłem fanem NatAmi. Praktycznie każde NG odcina mnie jednak od większości programów z Amigi - dlatego wybrałem klasyczną Amigę 1200. Tu też się realizuję.

Pozdrawiam.

Odpowiedz

Andrzej Potocki Autor tego komentarza otrzymał czerwoną kartkę
Czytelnik

komentarz #5 wysłany: 2021-01-16 07:45

68080 ? What ? Nigdy taki nie powstał. To jakieś wariactwo na FPGA ? I ta cena...
Za grosze można kupić jakiś terminal z szybszym procem, większym RAMem, postawić WinUAE i będzie to lepiej działać.

Odpowiedz

Komentarz #6 nie spełnia norm jakościowych serwisu eXec.pl
KM/Ender
Krzysztof Michalak
Czytelnik Inny

komentarz #7 wysłany: 2021-01-16 12:07 w odpowiedzi na komentarz #5

Dokładnie procesor w Vampirze (FPGA) jest nazywany 68080 i to nie mój wymysł.

Odpowiedz

Discord
Online: 7
  • CizarCizar
  • HengHeng
  • IMPBotIMPBot
  • LaubzegaLaubzega
  • m...m...
  • piotrnizpiotrniz
  • spazmaspazma
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy
Simon's Podcast
Najpopularniejsze
Wybierz ikonę