Web Analytics
eXec.plMAGAZYN UŻYTKOWNIKÓW KOMPUTERÓW AMIGA

Dodano: 2023-09-07 16:10, Autor: st, Kategoria: Publicystyka, Liczba wyświetleń: 1937

A A A

mAM1 - moja nowa przenośna "Amiga" (odcinek 4)

W tym jest świetny współczesny system Maca, że praca w CLI jest czymś całkowicie normalnym, podobnie zresztą jak było i nadal jest pod AmigaOS. Dlatego w CLI pozostajemy i po sprawdzeniu miejsca, gdzie zainstalowane jest Qemu możecie odszukać w nim jeszcze katalog "bin". Tam odkryjecie, że Qemu nie jest "jednym bytem", a całą grupą różnych wersji "qemu-system-" emulujących rożne architektury. Nas oczywiście interesuje ta: qemu-system-ppc.

Wpiszcie więc "qemu-system-ppc" i wciśnijcie enter. Ukaże się Wam żółte okienko z napisem "Welcome to OpenBIOS". Aby wejść do menu trzeba "uwolnić wskaźnik myszki" wciskając kombinację Control + Option + g. Teraz możecie zobaczyć w menu także inne przydatne kombinacje klawiszy, m.in. Command + f, która powoduje przejście Qemu na pełny ekran. Tutaj jeszcze bardziej przyda się nawyk z kombinacją "uwalniania wskaźnika myszki", aby przeskoczyć na inne biurka w macOS lub przenieść Qemu znowu do okienka.

To co powinno się Wam w pierwszym momencie rzucić w oczy po uruchomieniu pełnego ekranu to skalowanie, a raczej brak skalowania. Niby w menu View jest opcja "Zoom To Fit", ale jak później zobaczycie nie sprawdza się to dla wszystkich gier, czy dem pracujących w niskich rozdzielczościach. Na razie nie mam innego pomysłu jak odpalanie takich produkcji po prostu w okienku na blacie WB (jeśli się da).

Jak zamknąć okienko/ekran emulatora - bardzo prosto, wybierając odpowiednią opcję z menu lub skrót klawiszowy Command + q. Ale pamiętacie, że wystartowaliśmy z ulubionej konsoli? Dlatego jeśli chcemy błyskawicznie zamknąć emulację wystarczy w niej wcisnąć kombinację Control + c.

qemu-system-ppc: terminating on signal 2 from pid 96214 i "Panu dziękujemy".

Oczywiście takie zabawy tylko, gdy AmigaOS nie będzie niczego zapisywał na "dysk", ale nasz "czerwony" system na szczęście sam z siebie nie robi tego prawie wcale.

Dlaczego to wszystko tak dokładnie opisuję - z prostej przyczyny, to jest moja nowa i podstawowa amigowa "NG klawiszologia". Mam nadzieję, że kiedyś do emulacji pod Qemu dołączy także MorphOS. Na razie jednak deweloperzy z MOS Team odrzucają taką możliwość, argumentując to m.in. małą wydajnością ("tylko G4 1 GHz, a gdzie tam do G5...") i brakiem możliwości przypisania licencji do sprzętu. To faktycznie jest problem - wierzę jednak w Waszą kreatywność, kupiłem pięć razy już OS4 to i kupię drugiego MOSa ;-).

---

To co czytasz jest fragmentem artykułu o tym samym tytule - mAM1 - moja nowa przenośna "Amiga". Kolejne odcinki będą publikowane nieregularnie, czasami bardzo często, a czasami po dłuższej przerwie - w zależności od czasu autora.

Odcinek 1

Odcinek 2

Odcinek 3


Dodaj komentarz

Discord (online: ) «»
Online: 5
  • CizarCizar
  • IMPBotIMPBot
  • juenjuen
  • LaubzegaLaubzega
  • spazmaspazma
dołącz do kanału »
Discord
Online: 5
  • CizarCizar
  • IMPBotIMPBot
  • juenjuen
  • LaubzegaLaubzega
  • spazmaspazma
dołącz do kanału »
Menu
O tym piszemy
Baza wiedzy