Web Analytics
eXec.plAMIGA COMPUTERS USER'S MAGAZINE

Added: 2020-06-17 10:44, Author: st, Category: Hardware

A A A

DIY Mini-ITX laptop - what's netx?

Odtwarzaj wideo

Hans de Ruiter has described what is going on with his project - create an Amiga laptop using Tabor (A1222) motherboard: This caused me to waste a lot of time trying to get things "perfect" first time round. As an engineer and software developer I'm used to rapid prototyping and iterative design. In this case, the cost of prototyping and not wanting to waste too much material on prototypes got the better of me.

I have continued thinking about the project, and have new ideas. I'll take everything I've learnt so far, simplify the project, and make it happen. I hope to restart the project this year, with the aim to finish it.

Source: keasigmadelta.com

Comments is loading...
Amiga Podcast
Simon X
@NKolekcjoner
Kolejne plotki - nowy Switch będzie miał na start Mario 3D a sama gra będzie miała otwarty świat ! »
@edu_arana
My #cd32 to #1200 adapter works great with the aca 1230. @TheGuruMeditate »
@pograwedka
Gotowe! Najnowszy odcinek podcastu jest już w Sieci, więc zachęcam do przesłuchania! W tym tygodniu postanowiłem opisać kilka ze swoich ulubionych indyków, czyli gier niezależnych! A może Wy polecicie coś dla mnie? linktr.ee/pograwedka »
@sz_a_m_a_n
Także uważam ?powrót do biura? poruszony w tym odcinku za kompletną bzdurę. Na szczęście pracuje już na swoim (był to jeden z powodów) i nie podpiszę już umowy nie przewidującej pracy zdalnej. »
@Simon Zyla (SZAMAN) / eXec.pl
@patalkegra @ArturJanczak To znaczy, że PC jednak jest ok, a problem występuje po stronie routera lub samego kabelka (np. wtyczka mogła się popsuć). »
more from X »
Image Album

amiga30years_9

OS4 Depot