<< Jody Grind - We've Had It | Strona tytułowa | Song of Yesterday >>

Black Country Communion

1 i 2

Na początku wydawało mi się, że będzie to kolejny nic nie znaczący projekt, w którym uczestniczy Hughes. Na przestrzeni lat ma ich przecież już tak wiele na swoim koncie, przypomnieć można np. HTP, współpracę z Tommym Iomim, czy nawet taką egzotykę jak "disco" z KLF. W większości nieudane to przedsięwzięcia, które często były dla Glena po prostu ucieczką w pracę, byle trzymać się jak najdalej od dawnego narkotykowego nałogu.

Tym razem jednak jest inaczej. Wraz z Derek-iem, Joe i Jasonem udało mu się stworzyć zespół, który brzmi rewelacyjnie. Mocno, bluesowo, z domieszką soul i funky, ale także bardzo klasycznie - kto jednak jak nie oni ma prawo garściami czerpać z dokonań Led Zeppelin i Deep Purple?

Mocne uderzenia Jasona jak żywo przypominają przecież jego ojca. Glenn - stary dziadek, a jednak wokalnie znowu powala mnie na kolana. Jest w formie, szaleje jak w 74-tym, podczas California Jam. Joe raz po raz "posyła" nam świetne riffy i solówki, słychać w tym Page'a, ale słychać także duużoo bluesa. Bonamassa znakomicie śpiewa - świetnie uzupełniają się Glennem. Tworzą piękne melodie i stanowią siłę "napędową" BCC. Zgrany z nimi jest także klawiszowiec Derek Sherinian (występował m.in. z Alice Cooperem i Dream Theater). Posłuchajcie jego gry np. w "The Outsider".

To wszystko jednak za mało. Przecież już tyle supergrup zakończyło swoją działalność fiaskiem lub totalną klapą. Oni oprócz brzmienia mają jednak wspólnie to "coś". Po prostu Ci muzycy w tej konfiguracji pasują do siebie. Pomimo tego, że grają bardzo klasycznie tworzą dla nas nowy muzyczny świat.

Do tej pory myślałem, że nikomu tak do końca się to nie uda - odtworzyć na płytach i na scenie energię i klimat z lat 70-tych. Niewykonalne? A jednak, za każdym razem, gdy sięgam po muzykę BCC dostaję dawkę grania, którego na próżno szukać wśród dzisiejszych młodych zespołów. Polecam - koniecznie posłuchajcie Black Country Communion!

PS. Nowa trzecia płyta być może ukaże się jeszcze w tym roku!

Social Bookmarks :  Add this post to Slashdot    Add this post to Digg    Add this post to Reddit    Add this post to Delicious    Add this post to Stumble it    Add this post to Google    Add this post to Technorati    Add this post to Bloglines    Add this post to Facebook    Add this post to Furl    Add this post to Windows Live    Add this post to Yahoo!Dodaj komentarz Wyślij TrackBack